fbpx

Erik Alalooga isikunäitus “Singulaator”

Näitus on külastajatele avatud kuni 18. august kell 18.00, samal päeval kell 20.30 saab kuulata tasuta kontserti “Do not touch my machine”, kus Alalooga teeb masinatega muusikat. Lisainfo üritusest.

Tartu Kunstimuuseumis on alates 25. maist avatud Erik Alalooga isikunäitus „Singulaator”, mis toob muuseumisse publiku aktiivset suhtlust ootavad masinad ja põgenemistubade (escape room) loogikast lähtuva narratiivi.

Tartmusi esimesel korrusel kulgeval näitusel võtavad publiku vastu vaenulikult meelestatud masinad, kes külastaja ruumi sisenemisele reageerivad ja olukorra intrigeerivalt ebamugavaks muudavad. „Teil on võimalus saba jalge vahel põgeneda või lähtuda teadmisest, et ruum peidab endas tehnoloogilist võimalust masinale vastu astuda, teda allutada ning ennast taaskehtestada,“ selgitab kunstnik.

Alalooga näitus tegeleb tehnoloogilise singulaarsusega, mis tähendab hüpoteetilist ajahetke, millest alates tehnoloogiline areng ei ole enam inimese kontrolli all, vaid toimub kiirusel ja viisil, mis on inimesele hoomamatu. Maailm elab singulaarsuse ootuses. Veel hetk ning tehisintellekt (AI – artificial itelligence) ärkab. Singulaarsusega kaasnevat kvalitatiivset hüpet ei oska päris täpselt ette kaardistada isegi helgemad pead. Kuidas tehisaju enesest teadlikuks saamine toimub ning mida see endaga kaasa toob?

Pakutakse välja kahte suurt versiooni, futuroloogilist narratiivi. Esimene neist on suhteliselt igav – sõbralik AI, kes asub inimkonna teenistusse. Teine versioon pakub fantaasiale oluliselt laiemat mänguruumi – badass AI. Õel ja omakasupüüdlik tehisintellekt, kes asub inimkonda orjastama.

„„Singulaator“ on singulaarsuse simulaator. Tegemist ei ole arvutitega. Teie vastas on suhteliselt primitiivsed ning juhmivõitu mehhaanilised masinad,“ kirjeldab Erik Alalooga uut näitust. „Nagu evolutsioonis sadade miljonite aastate jooksul, nii kehtestab ka kunstisaalis ennast lõpuks ikkagi elujõulisem isend – masin või inimene,“ selgitab kunstnik.

Erik Alalooga (s 1974) on eesti tegevus- ja installatsioonikunstnik. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias skulptuurieriala ja magistrikraadi omandanud interdistsiplinaarsetes kunstides. Alalooga loomingu keskpunktiks on läbi aastate olnud analoogtehnoloogilised masinad, millega publik peab näituse või etenduse „läbimiseks“ ning elamuse saamiseks ühel või teisel viisil kontakti astuma.

Kuraator: Joanna Hoffmann

Graafiline kujundaja: Tuuli Aule

Näituse meeskond: Richard Adang, Margus Joonsalu, Hanna-Liis Kont, Heiti Kulmar, Jaanika Kuznetsova, Julia Polujanenkova, Anti Saar, Kristel Sibul, Peeter Talvistu, Kristo Tamm, Piia Õunpuu

Juunis ilmub nii väljapanekut kui ka Alalooga varasemat loomingut tutvustav kataloog, mida täiendavad artiklid erialaprofessionaalidelt, mitmekülgne pildimaterjal ja heli-performance’il „Vuajerism ja muusika“ lindistatud kassett.

Näitust saadab haridusprogramm erinevatele sihtrühmadele.
Rohkem infot: Kristel Sibul, kristel@tartmus.ee, 5881 7801.

Näituse koostamist ja trükise väljaandmist toetab Eesti Kultuurkapital.

 Näitusevaated

Fotograaf Taavi Piibemann.

Artiklid

U. Lüüs, “Alalooga ja Singulaator” – Sirp, 20.07.2018

“Võitlus masinatega” – KesKus, 10.09.2018

“Delta 28. mai” – Klassikaraadio, 28.05.2018