Tartu Kunstimuuseumil on rõõm esitleda kahte seni täiesti tundmatut Konrad Mäe maali, mida eksponeeritakse alates 13.oktoobrist muuseumi projektiruumi näitusel „Tundmatu Konrad Mägi“. Maalid kuuluvad erakogusse, seetõttu soovitame kasutada harva juhust neid oma silmaga näha. Näitus jääb avatuks 6. novembrini 2016.
Eesti kunstipubliku vaieldamatu lemmikkunstniku loomingut on üsna põhjalikult uuritud. Esimene uurimus ilmus 1932. aastal Rudolf Parise sulest, 1979. aastal lisandus sellele Evi Pihlaku põhjalik monograafia ning aastal 2011 ulatusliku pildi- ja arhiivimaterjaliga Maie Raitari teos. Viimase väljaande autor seadis endale eraldi ülesandeks võimalikult paljude Konrad Mäe teoste väljaselgitamise ja nende reprodutseerimise, andes lugejale tunde, et nüüd teame Konrad Mäe loomingust kõike.
Ometi on võimalik tõsiasi, et ühel päeval tuuakse muuseumisse teosed, mille kohta ei leia teavet eelpool mainitud kirjutistest ega muudestki kataloogidest ja mida keegi seni näinudki pole. Maalid on seisnud aastaid kellegi koduseinal, ning kuuldavasti viimasel ajal ka kapi taga, kuhu nad turvalisuse eesmärgil olid laste eest ära pandud.
Eriti tähelepanuväärne on lummav sinistes toonides ekspressiivne maastik figuuridega. Enamasti on Konrad Mägi eelistanud figuurideta maastikku ja inimest oleme aeg-ajalt näinud vaid lõunamaistel vaadetel. Antud motiiv on aga üsna kindlalt eestimaine, tõenäoliselt on see Pühajärve maastik. Teine maal on kaunis mereäärne vaade, mis on ilmselt maalitud Saaremaal, arvatavasti 1920. aasta suvel, kui Konrad Mägi viibis tervise parandamise eesmärgil Kuressaares.
Näitusega kaasnevad giidituurid. Lisainfo ja registreerimine: kristel@tartmus.ee .
Kuraator: Mare Joonsalu
Näituse toimkond: Merli-Triin Eiskop, Margus Joonsalu, Hanna-Liis Kont, Kristel Sibul, Peeter Talvistu, Ago Teedema
Graafiline disain: Jaan Evart
Restaureerimistööd on teostatud Eesti Kunstimuuseumi restauraatorite Alar Nurkse ja Maris Klaasi poolt.
Meediakajastus
S. Kivi, Tartus näeb kahte seni tundmatut Konrad Mäe maali. – AK uudised, 11. X 2016, http://r2.err.ee/v/agenda/archive/d441c56b-380b-488e-87a7-979a88cf560d/grusiinid-klassikud-ja-kadumine-tartus