fbpx

Metafoorid kodule

Tartu Kunstimuuseumis on alates 19. jaanuarist avatud noorte eesti kunstnike grupinäitus „Metafoorid kodule“. Näitus kuulub EV100 kunstiprogrammi.

Eesti sajandal aastapäeval kutsub Tartmus mõtisklema selle üle, mida tähendab tänasel päeval Eesti noorele kodu, kas ja kuidas seda endale luuakse, on see füüsiline paik või emotsionaalne olukord. Näituse idee on seotud moodsas muutuvas ühiskonnas muutuva kodu mõistega. Maailmas õppimiseks, töötamiseks või seiklemiseks ringi rändavad noored on justkui koduta. Veel enam: eemal ei olda mitte lihtsalt majakarbist, vaid ka perekonnast ja paljudest sõpradest, kõigest tuttavast ning turvalisest. Seetõttu tuleb püsiva koduta noorel luua enese jaoks järjepidevalt kodu(tunde) asemele laiendusi, uusi süsteeme, et muuta võõrad ja ajutised paigad ning olukorrad koduselt tähendusrikkaks.

Kirjeldatud arengud ja teemad kajastuvad ka eesti kaasaegse kunsti väljal tegutsevate silmapaistvate noorte kunstnike loomingus, kellest üheksa looming on näitusele koondatud. Nad ise elavad sageli välismaal või liiguvad üüripinnalt üüripinnale, loomata pikemalt siduvaid kokkuleppeid. Oma teoste kaudu püüavad nad kas (ümber) defineerida kodu olemust ja tähendust, otsivad kodutunnet või hoopis kahtlevad olemasoleva traditsioonilise kodu vajalikkuses ning sealjuures perekondlikes väärtustes, sest ei tunne end selles kontekstis enam ära.

Näitus tõstab esile Eesti noorema põlvkonna autorite loomingut, uurides tänapäeva elustiilis ning -korralduses toimunud muutuste tagajärgi ning nende väljendumist eesti kaasaegses kunstis.

Kuraator: Joanna Hoffmann

Osalevad kunstnikud: Johan Huimerind, Ulla Juske, Eva Järv, Mari-Leen Kiipli, Angela Maasalu, Keiu Maasik, Hanna Piksarv, Marta Stratskas, Kaspar Tamsalu

Näituse kujundaja: Paco Ulman
Graafiline disainer: Norman Orro
Näituse meeskond: Indrek Aavik, Richard Adang, Nele Ambos, Hanna-Liis Kont, Margus Joonsalu, Jaanika Kuznetsova, Julia Polujanenkova, Anti Saar, Kristel Sibul, Kristo Tamm, Peeter Talvistu, Ago Teedema, Urmo Teekivi, Piia Õunpuu
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, EV100, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus

Näitusevaated

Virtuaaltuur näitusel

Meediakajastus

P. Karro, “Kiirkohting: Angela Maasalu” – Müürileht, 17. I 2018

H. All, “Tartu kunstimuuseumis otsitakse metafoori kodule” – “Aktuaalne kaamera”, 19. I 2018

J. Zõbin, “Joanna lahkab näitusel kodu muutunud olemust” – Tartu Postimees, 22. I 2018

H. Lätt, ““Metafoorid kodule” Tartu Kunstimuuseumis” – Klassikaraadio “Delta”, 22. I 2018

M. Agu, “Galeriikäik – Koduteemaliste näituste buum” – Sirp, 23. III 2018

A. Kannike, “Kodu kui teekond” – Sirp, 6. IV 2018