fbpx

Värske Rõhu vestlusring „Ruumi kirjutamine”

16. aprillil kell 15.00 toimub Tartu Kunstimuuseumi projektiruumis Nele Tiidelepa näituse „Keda saab ainult igatseda” publikuprogrammi viimase osana vestlusring pealkirjaga „Ruumi kirjutamine”.

Vestlevad noored autorid, kelle praktikas on oluline koht tekstil. Paljud kirjanikud ja kunstnikud ei kirjuta enam lihtsalt teksti ja juba loomise hetkest saab see seotud mõne teise meediumiga. Mõistagi ei ole intermediaalsus eesti kirjanduses uus nähtus, kuid tundub, et just praegu on selles vallas toimumas mingi nihe või edasiminek, mis väljendub lisaks eelmainitule ka luuleprõmmude, instaluule ja isegi TikToki-luule suures populaarsuses. Selles vestlusringis istuvad maha neli loovisikut, et arutada, kuidas ja miks nad kirjutavad, milliste vahenditega nad enda tekste edasi annavad ja mida see kõik tähendab.

Osalejad: Nele Tiidelepp, Andreas Kübar, Heneliis Notton, Taavi Teevet
Toetaja: Eesti Kultuurkapital

Andreas Kübar (1997) on hobiarheoloog ja moelooja, EKA moedisaini vilistlane, kes on  end täiendanud Koldingu disainikoolis ja  Hendrik Vibskovi ateljees. Ühtlasi on ta paljude eestimaalaste poolt armastatud brändi Ellen Richard disainer. Kübara uljas eksperimentaalproosa ilmus Värske Rõhu märtsinumbris.

Taavi Teevet (1996) on Eesti Kunstiakadeemias ehte- ja sepakunsti õppinud metallikunstnik, kes seab oma loomingulise tegevuse kesklöövi rännaku enese sisemusse, keskendudes eelkõige minategelase maailma, taju ja nendega seotud probleemide ja avastuste mõtestamisele. Teevet on osalenud oma töödega näitustel Eestis ja väljaspool ning olnud ehtekunstnikuna kaastegev mitmetes lavastusprojektides.

Heneliis Notton (2001) töötab Kanuti Gildi SAALis majadramaturgina, samuti kureerib Kanuti Gildi SAALi ja eˉlektroni performatiivset raamatupoodi ning üritustesarja Kausaal. Varem tegutsenud loovkirjutamise koolis Drakadeemia. Nottoni tekste on avaldatud Värskes Rõhus, Müürilehes, Teater. Muusika. Kinos ja Levilas ja tema näidend „Emesis” märgiti ära Eesti Teatri Agentuuri 2021. aasta näidendi­võistlusel. Notton tegeleb kirjanduse ning kaasaegsete etenduskunstide ühenduskohtade otsimise ja väänamisega.

Nele Tiidelepp (1998) on Eesti Kunstiakadeemia installatsiooni ja skulptuuri osakonna lõpetanud vabakutseline loovisik, kelle praktika tõukub spontaansetest reaktsioonidest keskkonnale ja materjalidele. Teksti, video, heli, installatsiooni ja performance’i kaudu väljendub spontaanne ja kaootiline mõttevool. Tiidelepp on 2021. aastal võitnud Noore Tartu konkursi, 2020. aastal Noore Kunstniku preemia, 2019. aastal SIIL Prize’i ja Millenium Prize’i ning osalenud lisaks Eesti kunstisündmustele ka Baselis, Rovaniemis, Riias, Brüsselis, Stuttgartis, Veneetsias ja Moskvas. Tiidelepal ilmus 2019. aastal koos Jane Tiidelepaga luulekogu „palun öelge ma pole veel suur” ning tema tekste on avaldatud ka Värskes Rõhus ning Müürilehes.

Osalemine üritusel näitusepiletiga.

Näituste kohta saad pikemalt lugeda Tartu Kunstimuuseumi kodulehelt.

Jälgi üritust Facebookis.