Neljapäeval, 5. mail 2022 kell 17.00
Tartu Kunstimuuseum kutsub Ludmilla Siimu näitusele „Olemise helk“ osa saama Liisa Kaljula loengust ning Karin Vicente ekskursioonist!
Ettekandes räägib Liisa Kaljula Ludmilla Siimust, kes suutis Eesti sõjajärgsesse kunstiajalukku oma jälje jätta üksnes 8 aastaga. 1970. aastal maalib Siim oma esimesed jahmatamapanevalt kaasaegses maalikeeles teosed ning juba 1977. aastal lahkub kunstnik elama Soome, peale mida kaob aastakümneteks Eesti kunsti radarilt. Nende 8 aasta sisse jäävad nii Eesti Kunstimuuseumi püsiekspositsioonide alatine lemmik „Kollane tuba“, ootamatult värske linnavaade „Raadiomaja“ kui ka feministlik ja sümfooniline „Kollane valgus“. Ent lisaks neile hästituntud teostele jõuab Siim 1970. aastate alguses teha läbi veel lühikese ja intensiivse stereomaali perioodi, mis rajab teed kümnendi keskpaigas Eesti kunsti jõudnud hüperrealismile.
Peale loengut jätkab ekskursiooniga Karin Vicente, kes kutsub tähelepanu pöörama Ludmilla Siimu maalidel kujutatud olmekeskkonnale, ajastu rõivastele ja tarbeesemetele. Uuritakse millised on maalidel kujutatud keskkonnad, esemed, objektid ja milline on nende side nõukogudeaegse argikultuuriga.
Liisa Kaljula on kunstiteadlane ja kuraator, kes uurib hilisnõukogude ja nõukogudejärgset perioodi. Ta töötab Eesti Kunstimuuseumi maalikogu juhatajana.
Karin Vicente on kunstiteadlane, kes uurib hilisnõukogude aja Eesti tarbekunsti, disaini ja kunsti kokkupuutepunkte. Ta töötab Adamson-Ericu muuseumis programmijuhi ja kuraatorina.
Tuurile pääseb näitusepiletiga. Pileteid saab osta muuseumipoe kassast.
Näitus on avatud kuni 29. maini.
Loe näituse kohta pikemalt Tartmusi kodulehelt.
Jälgi üritust Facebookis.