fbpx

Jääb ära! Kuraatorituur näitusel „Randevuu Nellyga. Eduard Wiiralt Juhani Komulaineni kollektsioonist“

Jääb ära! Seoses koroonaviiruse kasvava levikuga jääb Kuraatorituur näitusel „Randevuu Nellyga. Eduard Wiiralt Juhani Komulaineni kollektsioonist“ kahjuks ära.

Tartu Kunstimuuseumis toimub 30.09 kell 18.00 kuraatorituur näitusel „Randevuu Nellyga. Eduard Wiiralt Juhani Komulaineni kollektsioonist“. Tuuri viivad läbi Tartmusi direktor Joanna Hoffmann ja peavarahoidja Mare Joonsalu.

Näitus toob publiku ette Soome helilooja ja erakoguja Juhani Komulaineni kollektsiooni Eduard Wiiralti (1898–1954) loomingust. Kogujat ja kogutavat ühendab side Prantsusmaa ja Pariisiga, kus mõlemad on pikemalt elanud. Komulaineni pühendumine ja hoolimine Wiiralti pärandist väärib tunnustust.

Eduard Wiiralti tegevus kunstnikuna on Tartu ja Tartu Kunstimuuseumi jaoks olulise tähtsusega. Lõpetas ju oma eluajal rahvusvahelise tuntuse pälvinud graafik 1924. aastal Tartus tegutsenud Pallase kunstikooli esimese lennu ning oli üks eredamaid näiteid toonase õppeasutuse ning laiemalt Eesti kunsti rahvusvahelises eduloos. Värske vilistlasena õpetas Wiiralt veel põgusalt Pallases, ent suundus juba 1926. aastal elama ja töötama Pariisi. Näitus „Randevuu Nellyga“ tutvustabki Komulaineni kogu põhjal Wiiralti üht eluetappi Prantsusmaal ning esitlemisele tuleb meisterliku graafika kõrval palju just selliseid kordumatuid teoseid nagu joonistused ja monotüüpiad, mida tiražeerida pole võimalik ja seega varem siin muuseumis näidatud ei ole.

Komulaineni kollektsiooni põhiosa koosneb 2002. aastal Pariisi oksjonilt soetatud terviklikust komplektist, kuhu kuulub Wiiralti loomingut Strasbourg’is veedetud aastatest 1931—1933. Kokku 58 originaalteose seas on palju unikaalseid akti- ja figuurijoonistusi, portreesid, visandeid ning joonistustesari „Pühakud“. Tõenäoliselt on see kollektsioon kuulunud kunstnikule, kollektsionäärile, muusikule ja poeedile Nelly Stulzile, kelle kutsel Wiiralt Strasbourg’is viibis. Hiljem on Komulainen oma kogu sihipäraselt täiendanud peamiselt Wiiralti loominguga perioodist 1926—1939, mil kunstnik elas Prantsusmaal.

Üritusele pääseb Tartu Kunstimuuseumi näitusepiletiga.

Loe näituse kohta lisaks.

Jälgi üritust Facebookis.

 

 

Päisepilt: Taavi Piibemann