Vestlevad Kristiina Tiideberg ja Rebeka Põldsam
Neljapäeval, 12. mail kell 18.00 ootame kõiki Tartu Kunstimuuseumisse baltisaksa kunstiajaloo ja graafika uurija Kristiina Tiidebergi tuurile, kus ta tutvustab mitmekülgset Eestist pärit baltisaksa kunstnikku ja restauraatorit Lilly Waltherit oma ajas. Tiidebergiga vestleb tuuril Feministeeriumi toimetaja Rebeka Põldsam.
Lilly Waltherit tunti enamiku eluajast ja postuumselt eelkõige akvarellisti ja lillemaalijana, kuid see naine pidas pika elu jooksul pea üheksat ametit. Ta on hetkel teadaolevalt esimene kunstnik Eestist, kes õppis vabakuulajana Peterburi Stieglitzi kunstikoolis (1888–1894). Pärast seda töötas ta mitmes erinevas riigis, näiteks Prantsusmaal Sèvres’i portselanivabrikus (1896–1897), Weimari Suurhertsogi Saksi Kunstikoolis, Worpswede kunstnikekülas, keraamika alal Berliinis, ajaloolises Bürgeli savitehases Jenas, vabakutselisena Pariisis (1908–1912) ning hiljem joonistusõpetajana Tallinnas. Ta on jätnud jälje Eesti disainiajalukku, algatades 1904. aastal Tallinnas koos Anna Elisabeth von Maydelli, Marie Magdalene Lutheri ja Bertha Helena Ebba Weissiga väga uuendusliku sisekujundusettevõtte Tarbekunsti Ateljee. Oma hilisemas elus asendas ta vabaloomingu restaureerimisega, olles seega ka üks Eesti esimesi professionaalseid kunstirestauraatoreid.
Kuidas sai üks Eestist pärit naine 19. sajandi lõpus kunstnikuks? Kes maksis tema õpingud? Kes temalt tellis ja mida? Mis valikute ees naissoost kunstnikud seisid tööd ja eraelu ühitades? Mida saame teada tänu näitusel eksponeeritud, korrastatud arhiivile, aga mis jääb aja varju?
Kunstiajaloolane Kristiina Tiideberg on Eesti Kunstimuuseumi graafikakogu hoidja ning Tartu Ülikooli doktorandina uurib 19. sajandi kunstikultuuri Eesti aladel.
Rebeka Põldsam on Feministeeriumi toimetaja, kuraator ja kunstiteadlane ning Tartu Ülikooli doktorandina uurib seksuaal- ja soovähemuste ajalugu Eestis.
Osalemine muuseumipiletiga.
Näituse kohta loe Tartu Kunstimuuseumi kodulehelt.
Jälgi üritust Facebookist.