fbpx

Lilly Caroline Auguste Bertha Walther

23.02.2022–29.05.2022

23. veebruarist 2022 on Tartu Kunstimuuseumi III korrusel avatud Lilly Waltheri (1866–1946) loomingut tutvustav näitus „Lilly Caroline Auguste Bertha Walther“. Väljapanek tutvustab kunstnikku, kes saavutas oma elu ja karjääri jooksul palju, kuid keda on Eesti kunstiajaloos küllaltki vähe käsitletud ning teadmised temast on olnud piiratud.

Lilly Walther on hetkel teadaolevalt esimene kunstnik Eestist, kes õppis Peterburi Stieglitzi kunstikoolis (1888–1894). Pärast seda töötas ta mitmes erinevas riigis, näiteks Prantsusmaal Sèvres´i portselanivabrikus (1896–1897), Weimari kunstiakadeemias, Worpswede kunstnikekülas, keraamika alal Berliinis, ajaloolises Bürgeli savitehases Jenas, Pariisis vabakutselisena (1908–1912) ning hiljem joonistusõpetajana Tallinnas. Ta on jätnud jälje Eesti disainiajalukku, olles Tarbekunstiateljee (1904–1914) üks asutajatest, ehkki enamiku oma eluajast ning postuumseltki on ta olnud tuntud kui akvarellist ja lillemaalija. Oma hilisemas elus asendas ta kunstitegevuse restaureerimisega, olles seega ka üks Eesti esimesi professionaalseid kunstirestauraatoreid.

Näitusel eksponeeritud teosed pärinevad suuremalt jaolt Tartu Kunstimuuseumi äsja sorteeritud ja süstematiseeritud abikogust ning arhiivist. Tegemist on kunstialase materjaliga, millele on ligipääs ja teadmine olnud vaid üksikutel. Meil on väga hea meel Waltheri pärand lõpuks laiema avalikkuse ette tuua!

Näitusega kaasneb Lilly Waltheri loomingu kohta esimene trükis! Kui teadmised temast on siiani olnud pealiskaudsed, enamasti üldistes kunstiajaloo raamatutes paari lausega kokku võetud, siis nüüd on see viga lõpuks parandatud. Kataloog avab tema elu ja loomingu sügavuti, sisaldades erinevate kunstiteadlaste artikleid, restaureerimislugu, eluloo kronoloogiat, põnevamaid leide arhiivist, hulgaliselt fotosid ning laia valiku Waltheri reproduktsioone.

Kuraator: Nele Ambos
Näituse kujundus: Kristiina Taluri
Graafiline kujundus: Norman Orro

 

Päisepilt: Lilly Walther „Moonid“ 1895. Tartu Kunstimuuseum.