fbpx

Tüüpilised indiviidid. Tartu grafiti ja tänavakunst 1994–2014.

Tegemist on arhiiviprojekti „Tartu 88“ teise näitusega, mis käsitleb Tartu grafititegijaid ja tänavakunstnikke, tänu kellele on Tartu saavutanud müütilise kuulsuse Eesti tänavakunsti pealinnana. Kutsudes neid tüüpilisteks indiviidideks, osutame viisidele, kuidas välismaiste eeskujude alusel kujundatakse kohalikku kultuuri, ühildades võõrad käitumisprintsiibid ja eeskujud oma isiklike ambitsioonide ja eneseotsingutega.
Teisalt viitab näitus grafitikirjutaja ja tänavakunstniku arhetüüpidele, kelleks on dändi ja flanöör. Tegutsedes pealtnäha kusagil vabaduse ja määratlematuse piirimail, püüavad nad oma kohalolu ja näilisusega nihestada linna üldisi toimimisprintsiipe ja sotsiaalset paradigmat. Linna kasutamiseks, selle funktsioonide tarbimiseks ei pea seal ilmtingimata elama – linn on kui lava, kuhu astudes on võimalik mängida erinevaid rolle ning anonüümselt oma ihasid väljendada.
Võib tunduda meelevaldsena käsitleda metropolist välja kasvanud flanööri ning Tartu grafitikirjutajat ja tänavakunstnikku ühises kontekstis, kuivõrd nad lähtuvad erinevatelt alustelt. Ometi on viimaste puhul tegemist flanööri sugulashingedega, kes koostoimes ümbritseva füüsilise keskkonnaga defineerivad linnaruumi ümber. Täna siin, homme seal, ilmub ta ikka maskiga.

Näitusega kaasneb publikatsioon, mis sisaldab näituse kontseptsiooni selgitust, ülevaadet grafiti ja tänavakunsti arengust Tartus ning näitusel esitletud tööde kirjeldust. Muuhulgas Francisco Martínezi esseed flâneuse’ist ning Piret Voolaiu käsitlust grafitist kui kommunikatsioonikesksest kultuuriilmingust.

Kunstnikud: Natalie Mei, Rauno Thomas Moss, Maris Männik, Kiwa, Kaido Ole, Aleksander Sprohgis, Roman-Sten Tõnissoo
Kuraator: Marika Agu
Näituse kujundus: Margus Tamm, Taavi Villak
Keeletoimetaja: Kadri Tüür
Tõlkija: Priit Silm, Angela Adamson
Näituse installatsioon: Arvi Kuld, Kristjan Nagla

Näituse haridusprogrammi raames toimuvad linnaekskursioonid ning šablooni ja kleepsu töötoad. Lisaks linastub 9. detsembril Tartu Elektriteatris film “Bomb It” (2007).

15. ja 29. novembril algusega kell 13.00 on võimalik eelregistreerimisel osa võtta linnaekskursioonist, kus tutvustatakse Tartu tänavakunstnike teoseid. Pärast jalutuskäiku toimub soovijatele ka šablooni töötuba. Kooligruppidel on võimalik töötuba tellida kirjutades aadressile: kristel@tartmus.ee. Soovi korral eelneb töötoale giidituur näitusel ning lühike tutvustus erinevatest tänavakunsti tehnikatest, tavadest ja eetikast. Juhendajateks Sirla ja Salme Liivrand.

Näitusega “Tüüpilised indiviidid. Tartu grafiti ja tänavakunst 1994–2014”  lisandus muuseumi arhiivi ligi 2000 fotot, videointervjuud võtmefiguuridega Tartu grafiti ja tänavakunsti skeenelt ning ajavahemikku kajastav bibliograafia.

Tänud: Angela Adamson, Kristjan Bachmann, Barthol Lo Mejor, Edy, Fast K, Aleksandr Heifets, Agnes Joala, Reigo Kuivjõgi, Kristen Kulberg, Kadri Lind, Erkki Luuk, Edward von Lõngus, Francisco Martínez, Märt Miljan, Medley, Uku Pira, Ruudu Rahumaru, Sirla, Kristjan Suits, Käty Tarkpea, Ingrid Tuksam, Piret Voolaid.

Toetajad ja koostööpartnerid: Eesti Kultuurkapital, Tartu Kultuurkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu, ABLV Bank, Raba Pruulikoda, A. Le Coq, Slaid OÜ, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, Tartu Elektriteater, Taiga OÜ.

Näitusevaated
Meediakajastus

K. Piirimäe, Tühi pilk tänavakunstile. – Eesti Päevaleht 24 XI 2014, http://epl.delfi.ee/news/kultuur/tuhi-pilk-tanavakunstile?id=70211969

S. Ojavee, Jalutuskäik galeriides: Aparaaditehase aparaadid. – Sirp 27. XI 2014, http://www.sirp.ee/s1-artiklid/c6-kunst/jalutuskaik-galeriides-aparaaditehase-aparaadid/

K. Rood, Kellele kuulub avalik ruum? – Sirp, 28. XI 2014, http://www.sirp.ee/s1-artiklid/c6-kunst/kellele-kuulub-avalik-ruum/

M. Agu, Vastulause: „Tüüpilised indiviidid” on museograafiline essee.  – Eesti Päevaleht 07. I 2015, http://epl.delfi.ee/news/kultuur/vastulause-tuupilised-indiviidid-on-museograafiline-essee?id=70503195

Näitusest „Tüüpilised indiviidid. Tartu grafiti ja tänavakunst 1994–2014.” – ETV, OP! kunst 06. I 2015, http://kultuur.err.ee/v/op!/b16c9030-29b7-4aff-83fd-f6b54c049ffc

U. Sepsivart, Tänavakunstniku arhetüübi otsingud. – Kunst.ee 1/2015.

A. Pilv, Teateid Eesti tänavakunsti pealinnast. – Estonian Art 2/2014.