fbpx

Raul Rajangu. “Nõukogude öö” ja teisi pilte.

Reedel, 03. 12. 2010 kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimuuseumis Raul Rajangu joonistuste ja maalide näitus “Nõukogude öö II”.
 
Kõnesoleval näitusel on eksponeeritud suuremõõtmelised  joonistused aastatest 1980-82 ning valikut autoritehnikas maalisarjast “Nõukogude ÖÖ” (1981-82). Seega saab näha teoseid, mis on loodud enne vägevat avatakti, mille kunstnik tegi 1984. aasta noortenäitusel maaliga “Näärikuust ja õmblusmasin”.
 
Kui 1981-82 loodud maale on nimetatud kunstniku diplomitööks, siis veel varem tehtud joonistused võiksid olla tegelemine lapsepõlve ja nõukogude tegelikkusega. Juba sellel ajal ekstaasitehnikaid kasutav kunstnik on joonistusteks põiminud nii isikliku lapsepõlve pildid, perekonna albumitest võetud vanade fotode katked kui ka fragmente 1950-ndatel aastatel üllitatud  paraadalbumitest. Rajangu enda sõnul valmisid pildid teravdatud vaimses seisundis kogetu väljaelamiseks. Sellest ilmselt ka joonistuste ehedus ning siirus, samas oli neis juba olemas see stalinliku epohhi  hingus, mille iroonilisus vaimustas tema 1980-ndate aastate lõpul loodud töödes. Maaliseerias, milles üksteist tühistavad jõuline ekspressiivsus ja lastejoonistustest pärit kujundid, näidatakse tookordse nõukogude ühiskonna pidupäeva ja paleusi – isakestest pungil tribüüni, Stalinit postamendil, Nõukogude näärikuuske nr  1 Punasel Väljakul ning ihaldatud välismaiseid autosid, nüüd  juba kraad kangemas iroonilises võtmes.
 
Enamus näituse töödest kuulub erakogusse, kolm joonistust Tartu Kunstimuuseumile. Näitust toetas Eesti Kultuurkapital ning seda saab vaadata 2011. aasta jaanuari lõpuni.
 
Näituse kuraator: Reet Mark