fbpx

Olga Terri maalid ja Peeter Ulase joonistused

Tartu Kunstimuuseumis Raekoja plats 18 avatakse reedel 12.detsembril kell 16 näituse „Kirg ja valu“ raames kaks pisiväljapanekut – Olga Terri sõjaaegsed maalid ja Peeter Ulase sürrealistlikud joonistused Mart Lepa kunstikogust.

Meie maalikunsti grand old lady Olga Terri väike ja intiimne maaliväljapanek tähistab kunstniku 92. sünnipäeva. Näitus keskendub kunstniku varasemale loominguperioodile, peamiselt 1940ndatel aastatel valminud maalidele ning enamuses pole neid teoseid varem eksponeeritud. Olga Terri on nimetanud end alati realistiks ning tõelise realistina kujutas ta ühena väga vähestest Eesti kunstnikest julguse ja trotsiga just seda tegelikku elu, mis meid sõjaaegsetel ja -järgsetel aastatel ümbritses. Nauditava sarkasmiga näitab ta oma töödes võõrast väge, teist elulaadi ja kombeid, mida meile aastakümneid peale suruti.

Nagu sümbolism, sürrealismi vanem vend, nii on ka sürrealism vajutanud tugeva pitseri kaasaegsele kujundikeelele laiemas ulatuses. Kuigi tal on alati olnud epigoone, on palju kunstnikke, kelle sürrealism on ehe ja omapärane. Eesti kunstis on üks selliseid Peeter Ulas – keskseid, tipptasemel osalejaid 1960.-80. aastate sürrealismilaines. Mart Lepp on mõistnud tema joonistusi, kui otseteed kunstniku kujundimaailma ning Peeter Ulase suuri ja väikseid joonistusi hoolsalt kogunud. Viimaste seas on väga karakteersed pastellportreed temast endast, Rein Rannapist, Jaan Kaplinskist ja Jüri Arrakust.

Näitused jäävad lahti kuni 9. jaanuarini 2009.