fbpx

Olemise paine. 21. sajandi kunsti Tartu Kunstimuuseumi kogust

Reedel, 15. jaanuaril kell 16 avatakse Tartu Kunstimuuseumis, Raekoja plats 18 näitus „Olemise paine. 21. sajandi kunsti Tartu Kunstimuuseumi kogust”.

Äsja oma esimest juubelit tähistanud sajandi Eesti kunsti domineeriva tõlgenduse kohaselt on kaasaegne kunst sotsiaalne ja seda koondav näitus analüütiline projekt. Aga kui sellest retoorilise normina kehtestatud positsioonist taanduda ja 00-ndate kontseptualiseerimise asemel vaadelda viimase kümnendi kunsti kui kunstiloolist situatsiooni, nii nagu see kajastub Tartu Kunstimuuseumi selle perioodi ostude näol, osutub, et 21. sajandi kunst ei ole mitte sotsioloogiline uurimus, vaid subjektiivne praktika, mida läbivaks jooneks on konflikt märksa abstraktsemal kui pelgalt ühiskondlik sotsiaalpoliitilisel tasandil.
 
Dokumentalism ja analüüs, nii sisulise kui formaalse võttena kinnistusid meie kunstimaastikul lõplikult läinud kümnendi jooksul ning pretendeerivad see kaudu 00-ndaid defineerivale positsioonile. Kui aga loobuda 00-ndate kontseptualiseerimisest ja vaadata viimase kümne aasta kunsti museaalina, ajaloolise dokumendina kaotavad ka kõige päevakajalisemad tööd oma aktuaalsuse ja saab ilmsiks, et kaasaegse kunsti keskseks sisuks on subjekti ja keskkonna vaheline konflikt. Ehk, antagu meile see kliðee andeks – olemise paine.

Valikuna Tartu Kunstimuuseumi viimase kümnendi kunsti ostudest on eksponeeritud:
Peeter Allik, Avangard, Jass Kaselaan, Alice Kask, Marco Laimre, Rauno Thomas Moss, Tanja Muravskaja, Maarit Murka, Marko Mäetamm, Marianne Männi, Karl Nagel, Enn Põldroos, Mark Raidpere, Jaan Toomik, Ville Kaarel Viirelaid, Valeri Vinogradov. Skriining programmina näidatakse Liisi Eelmaa ja Minna Hindi videosid. Kokku on aastatel 2000-2009 Kultuurkapitali toetusel Tartu Kunstimuuseumi kogudesse ostetud 134 tööd 73 autorilt.

Tiiu Talvistu
Mare Joonsalu
Indrek Grigor