fbpx

oksendan ja karjun oksendan ja karjun: sina minu õde sina minu õde

18.01.–28.04.2019

Tartu Kunstimuuseumis avatakse 17. jaanuaril kell 18.00 duonäitus „oksendan ja karjun oksendan ja karjun: sina minu õde sina minu õde“, kus eri põlvkondade kunstnikud Kadi Estland ja Netti Nüganen esitlevad oma uut loomingut. Muuseumi esimesele korrusele laotuvad laiali isiklikud, kuid etendatud stseenid, milles avaldub fiktsiooniga segunenud argipäevareaalsus. Näitus kutsub oma intrigeeriva, masendava, kuid siiski lootustandva pealkirjaga üles positiivsele ühiskondlikule muutusele ja ärgitab ennast vähem tsenseerima.

Kuraator Marika Agu (Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus) sõnul kasvas näitus välja äratundmisest, et majanduslik surve tingib ja soosib kunsti, mis läheneb üha enam anonüümsele, pseudoradikaalsele ja reguleeritud väljenduslaadile. „Meie soov oli riskida ja püüda sellele vaheldust pakkuda. Kunstnikud loovad näitusesaali kaasaja inimeste portreed kombineerides argiseid ja koduseid materjale teiste ühiskondlikult laetud sümboolsete tähendustega,“ ütles Agu.

2000ndate algusest alates feministlike teostega eesti kaasaegset kunsti kujundanud Kadi Estland eksponeerib sel näitusel installatsioone, mis on tehtud leidobjektidest ja tuttavatest materjalidest. Narratiivsete ja emotsionaalsete teostega juhib Estland tähelepanu monokultuuri taastootmisprotsessile.

Eklektilisuse ja spetsiifilisuse pingejoonel töötava etenduskunstniku Netti Nüganeni videoteosed avavad võõrandumise ja enesepaljastamise teemat, mängides stereotüüpidega neid tõsiselt võtmata. Tema videokollaažid põhinevad kiirendatud ja hüperemotsionaalsetel vestlustel õega, mis koosnevad teemaalgatusest, mis kuhugi ei jõua.

Tartu Kunstimuuseumis avatav näitus peegeldab kunstnike hoiakut ühiskonnas ja kunstiväljal käimasolevatesse protsessidesse. Nii Kadi Estlandile kui Netti Nüganenile on ühine jõuline autoripositsioon, vahetu ja emotsionaalne väljendusviis ning printsiip vältida teoste lõpetatust. Mõlemad kunstnikud töötavad kollaažitehnikas, valides selleks eri meediumid.

Näitusega kaasneb trükis, kus on avaldatud mõlema kunstniku luule- ja proosatekstid ning Marta Vaariku ning Gabriela Liivamäe pildistatud näitusevaated, trükise kujundaja on Brit Pavelson. Raamatuesitlus toimub 4. märtsil koos Netti Nüganeni performance’iga.

Näitust korraldab Tartu Kunstimuuseum koostöös Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusega.

 

Osalevad kunstnikud: Kadi Estland, Netti Nüganen

Kuraator: Marika Agu

Koordinaator: Kristlyn Liier

Graafiline kujundaja: Brit Pavelson

 

Täname: Eesti Kultuurkapital, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, Mati Kattel, Sonja Nüganen, Johhan Rosenberg, Sirje Rump.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Meediakajastus

Kadi Estland ja Netti Nüganen Klassikaraadio saates „Delta“, 17.01.2019 kell 13.05

K. Karro „Naistel ei ole lihtne olla ebanormaalne“ – Eesti Ekspress, 16.01.2019

A. Tsapov “Uus Eesti etenduskunst: Netti Nüganen” – Müürileht, 14.02.2019

J. Kukaine “A Bright Future for Everyone” Echo Gone Wrong, 17.04.2019

K. Kann “Kui hea kunstnik oksendab, oksendan ka mina” 21.04.2019

 

Näitusevaated

Pildistas: Gabriela Liivamäe

 

 

Virtuaaltuur näitusel