fbpx

Mehed ja kaabud

Näitus “Mehed ja kaabud”. Väljapanek pakub dialoogi muuseumi III korrusel avatud näitusele “Valge maika”, heites pilgu kaabudes meeste maailmale.

Möödunud sajandil Eestis alanud hoogsa linnastumisega tuleb ka eesti kultuuri uitaja, flâneur. See on moodsa aja eluteatri jälgija, kes silmitseb kõike toimuvat kõrvaltvaataja pilguga, istudes kas hubase kohviku laua taga või jalutades linna tänavail. Meie tärkava linnaelu jäädvustajaks on Euroopa kultuurikeskustest kodumaale pöörduvad kunstnikud. Nende vaikeludesse sigineb härrasmehelikke aksessuaare ja rõivakomplekti kuulub enesestmõistetavana kaabu.

Üheks elegantsemaks linnaelu kujutajaks on eesti kunstis Ado Vabbe, kelle kuulsal maalil “Kohvikus” (1918) on keskmes laua taga istuv mees, kes kaabu serva alt maailma piidleb. Tema erineval ajastul jäädvustatud stseenides, muutub nii kujutamislaad kui ka ümbritsev keskkond, olgu siis tegu “Ajalehelugejaga” (1938) või tööga “Perekond autoga” (1960), kuid härrasmehe tunnuseks jääb neis ikka kaabu. Põgusaid hetki kaabuga meestest ja kaabudest on jäädvustanud ka Vabbe kaasaegsed Karl Pärsimägi, Elmar Kits, Jaan Vahtra, Eduard Ole, Rudolf Sepp. Sootuks teistsuguse noodi toovad teemasse aga Kaljo Põllu ja Jüri Palmi kaabukandjad, kellest õhkub midagi ärevaks tegevat, suisa pahaendelist, nende kangelaste kaabualuses pilgus on tunda suisa eksistentsiaalset ängi.

Kuraator: Tiiu Talvistu

Näitusevaated