fbpx

Kunstikabineti näitus Skulptuuri-inimesed

Kolmapäeval, 15. augustil kell 17 avatakse Tartu Kunstimuuseumis järjekordne kunstikabineti näitus “Skulptuuri-inimesed”, mis on seotud viimaseid nädalaid lahti oleva suurnäitusega “Inimene poolsajandis”.
 
Seekordsel kabinetinäitusel eksponeeritakse portreid eesti kultuuriinimestest. Skulptuuride autoriteks on tuntud kujurid, kes muuhulgas on loonud meeldejäävaid töid kaasaegsetest, teiste hulgas oma kolleegidest kunstnikest. Pronksist tööd on valitud tutvustamaks selle skulptuurimaterjali erinevaid kasutamisvõimalusi – annab ju tugevatest materjalidest pronksivalu kõige vahetumalt edasi autori modelleerimisviisi.
 
Enamik eksponeeritud töödest on vaatajatele tuntud isikud, kes meie kultuuriloos ühel või teisel moel asendamatu ja sügava jälje jätnud. Nautigem siis graafikust skulptori Eduard Wiiralti maalikunstnik Konrad Mäe portreed, milline on oma ülimalt tundliku, maalilise modelleerimisviisiga üheks näitustel enim eksponeeritud skulptuuriks eesti kunstis. Üks põnevamaid ja mitmekesisemaid kunstnikke läbi eesti kunstiajaloo oli maali- ja tarbekunstnik Adamson-Eric, kelle omanäoline tarbekunstikäsitlus laiendas piire ka meie keraamikas. Portree autoriks on skulptuurilegend Anton Starkopf.  Lätis sündinud ja Penza kunstikoolis õppinud, varases loomingus kubismist ja konstruktivismist lähtunud Juhan Raudsepa modelleeritud maalikunstnik Nikolai Triik on üks dünaamilisemalt mõjuvaid portreid kunstniku mitmetahulises loomingus. Tartu ühe tugevama skulptori Elmar Rebase modelleeritud luuletaja, kriitik, tõlkija, näitekirjanik Ain Kaalep on tabatud temale iseloomulikus üllatuslik-otsivas mõtiskluses.
 
1970.–1980. aastatel tulid edukalt eesti mehist skulptuuri ilmestama mitmed säravad naiskunstnikud: teiste hulgas vaba- ja dekoratiivskulptuuri viljelenud Hille Palm, mälestussammaste, figuuride ja kultuuriinimeste portreedega tuntust kogunud Aime Kuulbusch, portree ja dekoratiivskulptuuri viljelev Ellen Kolk ning mitmekülgselt vaimuerk skulptor Mare Mikoff.
 
Näitusel “Skulptuuri-inimesed” on eksponeeritud 10 skulptori 12 tööd, mis jäävad külastajatele vaadata 9. septembrini.
 
Näituse kuraator: Ahti Seppet