fbpx

Kunstikabineti näitus Eksootiline võõras

Näitus „Eksootiline võõras” Tartu Kunstimuuseumi kunstikabinetis

Mõnikord  Eestis, aga enamasti siiski eksootilistel reisidel kohatud huvitavad võõrad inimesed oma sootuks erineva näoplaani, riietuse ja kommetega on eesti kunstnikke köitnud läbi aegade.  Kolmapäeval, 30. mail kell 17.00 avanev näitus „Eksootiline võõras“ esitab valikut eesti kunstiklassikast, mis on inspiratsiooni saanud just sellistest kohtumistest. Need, kunstnike jaoks küll väga põgusad tutvused on segus inimliku uudishimu, hoolivuse ning kunstniku professionaalsete oskustega võimaldanud luua äärmiselt nauditavaid taieseid. Näitusel eksponeeritud 22 tööd 12 autorilt on valitud Tartu Kunstimuuseumi kogust.

Esindatud on baltisaksa soost kunstniku Julie Hagen-Schwarzi töö, kaunis „Itaallanna vaasiga“. See on maalitud pärast 1851. aastat, mil ta asus õppima Roomas tegutsenud saksa maalikunstniku, tuntud salongiromantismi esindaja Johann Friedrich Ludwig Heinrich Riedeli juures. Samuti on esindatud eelmise sajandi alguse suurima rännumehe Ants Laikmaa Itaalias ja eksootilisel „mustal kontinendil“ – Aafrikas maalitud tööd, pikka aega Eestist eemal elanud Eduard Wiiralti portreed, Arnold Kalmuse ja Aleksander Uuritsa maalid. Pallaslased Endel Kõks, Johannes Saal ja Elisabet Kurre on maalinud mustlaseid, kes olid peamised Eestis kohatud võõrad inimtüübid. Elades Tartu ümbruses, sattusid nad küllalt tihti kunstikooli Pallas modellideks ja nii meie kunstnike loomingusse.

Nõukogudeaegsed reisivõimalused olid enamasti piiritletud Nõukogude Liidu avarustega. Üleliidulistes loomingulistes baasides maalitut esindab näitusel Ilmar Malin. Malin viibis Kesk-Aasias 1961. aastal. Kunstniku enda sõnul pakkus töötamine Samarkandis ja Buhhaaras, sealne loodus, inimesed, arhitektuur ja vanapärsia miniatuurikunst palju, ning aitasid lahti saada stuudiumi stereotüüpidest.

Teistest avaramad reisivõimalused on eriti värvikaks muutnud Evald Okase inimtüüpide galerii.  Kohapeal tehtud eskiiside põhjal valmisid hiljem kodus graafiliste lehtede sari – „Reisimuljeid Itaaliast“,1961. aastal Prantsusmaa-sari „Pariis“, Madalmaade reisilt sündis „Matkamuljeid Madalmailt“. Sel ajal teostab kunstnik ennast eelkõige graafika vallas, 1963. aastal toimunud Jaapani ja India reisid andsid enam inspiratsiooni maalimiseks.

Näitus on avatud 22. juunini.