fbpx

Jaan Koort

Reedel, 12. septembril kell 16 avatakse Tartu Kunstimuuseumi näitusemajas Raekoja plats 18 Jaan Koorti (1883-1935) ülevaatenäitus. Üle hulga aja on Tartu Kunstimuuseumis võimalik laiemalt tutvuda eesti skulptuuriklassiku teostega . Seekordsel näitusel on eksponeeritud lisaks skulptuurile ka tema maale ja aktikrokiisid. Vaatamata keerulistele majanduslikele tingimustele, eriti Pariisi aastatel (1905-1915) mõjuvad ta tööd omanäolistena ja värskendavalt  ka tänapäeval.
 
Jaan Koort oli mitmekülgselt andekas inimene, mängis viiulit, oskas  võõrkeeli, oli aktiivne kunsti ja kunstielu tutvustavate artiklite autor ajalehtedes, kuid ennekõike oli ta kunstnik, kes on jätnud sügava jälje eesti kujutava -ja tarbekunsti ajalukku. Tema maalidest õhkub skulptorile omast monumentaalsust, olgu tegemist natüürmordi, linnavaate või maastikuga. Nimetaksin „Õunad kirjul vaibal” u. 1907 õli, lõuend (EKM), ”Pariisi motiiv” 1907-1910 õli, lõuend (EKM), ”Maastik heinakuhjaga” u. 1910 õli, lõuend (EKM). Aktikrokiideski on tuntav skulptorile omane nüansirikkus nii joone nõtkuses kui masside ülesehituses. Skulptuuris saame imetleda Koorti oskust avada kujutatavate sisemaailma, olgu nendeks täiskasvanud või lapsed. Moodustavad ju erinevate laste ja abikaasa tundlikud, hingestatud portreed eri materjalides ühe olulisema , õnnestunud osa tema loomingus „Naise pea” 1921 pukspuu (EKM), „Tütarlaps patsidega„ 1930 pronks (TKM). Võib vist lisada, et meie skulptuuri selles osas ongi Koort siiani ületamatu.
 
Koort on ühte tööd teinud erinevates materjalides kindlasti rohkem kui mõni teine meie kujur ja seda eripära on  käesoleva näituse ülesehitamisel rõhutatud („Karjapoiss”, ”Nutt”). Näitusel saab näha ka tema töid keraamikas:  portreid, loomi, – tarbekunsti esemeid vihjeliselt.  Tema eriline huvi keraamika, glasuuridega katsetamisese vastu viisid ta 1934. aastal tööle Moskva lähedale Gželi keraamikatehase kunstilise juhi kohale. Jaan Koort suri Moskvas 14. oktoobril 1935. aastal, urn tuhastatud põrmuga toodi 6. novembril Tallinnasse ja maeti 11. juulil 1976. aastal koos abikaasa Mari Koorti põrmuga Rahumäe kalmistule.
 
Näitus Jaan Koortist jääb avatuks 14. detsembrini.

Ahti Seppet
Näituse kuraator