fbpx

Aleksander Vardi 100

Tartu Kunstimuuseumis avatud A. Vardi (1901-1983) näitus on Tartu suurmeistri 100-ndat sünniaastapäeva tähistavatest näitustest neljas.

Erinevalt eelmistest näitustest, mille koostajad Kersti Koll ja Enn Lillemets keskendusid kitsamatele lõikudele – Adamson-Ericu majamuuseumis kandis näitus pealkirja “Impressioon ja abstraksioon” ja Tartus Sebra galeriis “Nägu ja figuur”, on antud väljapanek pretensioonikam: on püütud anda esinduslik ülevaade kunstniku kogu umbes kuuekümne aasta pikkusest viljakast tegevusest. Näituse koostamisel on silmas peetud eeskätt nooremat põlvkonda, kes pole ühtegi Aleksander Vardi retrospektiivset näitust külastanud (viimane toimus Tartu Kunstimuuseumis 1981) ja seetõttu on välja toodud eelkõige eesti kunsti klassikasse kuuluvad taiesed, sealhulgas kalleim, oksjonilt ostetud saja kuuekümnetuhande kroonine “Pariisi vaade”, samuti teosed, mis markeerivad eesti kunsti keerulist ajalugu koos tõusudega ja langustega ning jutustavad kõige markantsemalt andeka maalija karjäärist. Kuna Tartu Kunstimuusemi II korruse 4 saali ei võimalda seda teha küllalt suurejooneliselt, siis on näitus väljas vaid tema maalid ning kahjuks on kõrvale jäänud tema võrratud joonistused, üleminekud ühelt stiililt teisele, huvitavad eksperimendid ja põnevad kõrvalhüpped.

Eelviimases näituseruumis on rekonstrueeritud Aleksander Vardi nn kostüümiateljee, nii nimetati tema klassi Kõrgemas Kunstikoolis “Pallas”. Koos ateljeeseadeldistega näeme Vardi õpilaste J. Uiga, K. Nageli, V. Pirgi, Ü.Soosteri kooliaegseid töid.

Kuraator(id) : Krista Piirimäe