Näitus
-
Näitus „Viltuse maja saladused”
09.08–02.02
Üritus
-
Giidiga helirännak „Murrangu hinged”
28.09 kell 14.00 -
Kombatavate raamatute tutvustus
10.10 kell 18.00 -
Seenioride reede
27.09 kell 13.00 -
Kuraatorituur näitusel „Viltuse maja saladused”
19.09 kell 18.00
Tartu Kunstimuuseum kutsub ka sellel aastal kooliõpilasi osalema kunstikonkursil. Seekordseks teemaks on maastik. Kutsume avastama ja kujutama erilisi maastikke meie ümbruskonnas ning mõtisklema maastiku ja inimese omavahelistest seostest. Nii peaks konkursile saabunud parematest töödest sündiv näitus looma pildi sellest, millisena kogevad enda ümber maastikku tänapäeva noored ja millist maastikku nad väärtustavad.
Maastik on inimese meeltega tajutav ümbrus. Me tajume seda ühel viisil kui käime ringi jalgsi või sõidame jalgrattaga. Teistsugune paistab see vaadates läbi auto- või rongiakna. Läbi lendava lennuki akna heidetud pilk maastikule annab sellele mittetavapärase perspektiivi.
Maastik on subjektiivne vaatamisviis. Maastik on kogemus, mida võivad erinevad asjaolud mõjutada. Olgu selleks siis aastaaeg, ilm või inimese meeleolu.
Maastikul saavad kokku loodus ja kultuur. Ürgseid ja puhtaid loodusmaastikke leidub tegelikult vähe, sest inimesed sekkuvad ühel või teisel moel ja vähesel või rohkemal määral maastiku kujundamisse. Nii sünnivad erinevad kultuurmaastikud, mis omakorda võivad olla seotud mingite mälestuste, kohanimede, lugude ja muistenditega. Inimese kasvavast sekkumisest sünnivad linnamaastikud, tööstusmaastikud, tehismaastikud.
Maastik on looming. Kunstnikud alati maastikuvaateid loonud, kuid kui keskaegses kunstis oli maastik pelgalt mütoloogilise narratiivi taustaks, siis alates Itaalia renessansist muutus maastikmaal juba iseseisvaks žanriks. Kui romantismi perioodi kunstnike ateljeedes maaliti valmis ideaalmaastikud, siis impressionistid haarasid oma maalikastid ja asusid oma muljeid maalima otse looduses.
Maastik on pidevas muutumises. Maastik on osa meist endist. Meie oleme osa maastikust. Maastik on meie nägu.
TINGIMUSED:
- Osaleda võivad kooliõpilased vanusegruppides 7–11aastased, 12–15aastased, 16–19aastased.
- Formaat on vaba. Tehnikad: graafika, joonistus, maal, segatehnika.
- Töö tagaküljel peab kirjas olema lapse nimi, vanus, kool, juhendaja, kontaktandmed.
- Tööd tuua või saata aadressile: Tartu Kunstimuuseum, Raekoja plats 18, Tartu 51004
- Viimane postitamise või kohaletoomise kuupäev on 1. mai 2023
- Žürii koosneb muuseumi töötajatest ja kunstnikest. Auhinnatakse kõigi vanusegruppide parimaid. Võitjad kuulutatakse välja muuseumi kodulehel ja Facebook’is. Auhinnad saab kätte näituse avamisel või postiga.
- Parematest töödest koostatakse muuseumi projektiruumis näitus, mis on avatud 20. mai – 2. juuli 2023.
- Töödele palume pärast näituse lõppu ise muuseumisse järgi tulla. Võitjate tööd saadetakse tagasi postiga.
LISAINFO:
Kristel Sibul
kristel.sibul@tartmus.ee
58817801