fbpx

Vikipeedia virtuaalnäitus “Otsustavad aastad enne iseseisvust”

Tartmusi kogus on ligi 23 tuhat kunstiteost, kuid paraku ei mahu need kõik kogu aeg näitusesaali vaatamiseks. Küll aga on Vikipeedia Tartu Kunstimuuseumi ja Eesti Kunstimuuseumi kogude põhjal kokku pannud Eesti esimese virtuaalnäituse, mis kajastab hetki Eesti kunstimaastikul aastatel 1914-18. Näitus “Otsustavad hetked enne iseseisvust: hetki Eesti kunstimaastikult 1914–18” annab ülevaatliku ajalootausta maailmasõja-aegsetele ja iseseisvumisele eelnenud sündmustele Eestis, avades virtuaalnäituse külastajale ka keskkonda, milles elasid ja töötasid tolle aja kunstnikud. Näitus avati 2017. aasta augustis, kuid on külastajatele avatud ööpäevaringselt määramata ajani.

Näitusel on ligi 50 kronoloogilises järjekorras eksponeeritud reproduktsiooni Tartu Kunstimuuseumi ja Eesti Kunstimuuseumi kogudesse kuuluvatest teostest, mis veebientsüklopeedia vahendusel jõuavad kunstisõpradeni kogu maailmas. Virtuaalse jalutuskäigu näitusel saab teha siin.

Näituse panid kokku Ivo Kruusamägi (Vikipeedia), Merli-Triin Eiskop (Tartu Kunstimuuseum), Stina Sarapuu (Eesti Kunstimuuseum). Näitusele eelnes Tartmusi, Vikipeedia, Wikimedia Commonsi ja veebiplatvormi Ajapaik koostöö näituse “Muutuv Tartu neljas vaates” raames 2016. aastal.

Meediakajastus

R. Hanson, “Eestikeelne Vikipeedia pani välja esimese kunstinäituse” – Tartu Postimees, 10. VIII 2017