fbpx

TAiR esitleb: Bob Sparhami loeng “The Historiography of Cubism”

22. veebruaril kell 18.30 peab Tartu Kunstimuuseumis tasuta loengu Suurbritannia külaliskunstnik Bob Sparham, kes viibib Tartus linnaresidentuuri programmi raames. Loeng on inglise keeles.

Loeng toetub ajaloolase A. O. Lovejoy ideedele. Kunstiajaloolased rõhutavad sageli ajaloo kui protsessi mudelit, millel on algus, keskpaik ja lõpp, ning kus silmapaistvate kunstnike looming aitab protsessis edasi liikuda. Üheks selliseks ajastumärgiliseks näiteks peetakse kubismi, mis on loonud aluse pea igale järgnevale progressiivsele liikumisele. Loengus vaadeldakse neid ideid teistsuguses kontektis, võttes fookusesse Londonis asuva Usher Gallery, mis tegeleb inglise regionaalse kunstiga ning mille üks loojatest oli Pariisis just ühel sellisel ajaloolisel murranguhetkel – kui Cezanne’i looming sai laiemalt tuntuks ja tunnustatuks.

Bob Sparham on Suurbritanniast pärit kunstiajaloolane ja graafik, kes hetkel tegutseb Tartu Artist in Residence juures külaliskunstnikuna. Sparhami huvi eesti kunsti, eriti just graafika vastu tekkis 2015. aastal pärast kohalike kunstimuuseumide külastamist. 2016. aastal liitus ta Eesti Vabagraafikute Ühendusega, osales Muhu suvekoolis ning on koos eesti kolleegidega osalenud näitustel Tallinnas, Itaalias, Hiinas ja Armeenias. Tema tööd on mõjutatud Hiina ja Jaapani maalidest ja graafikast, samuti inglise maalikunstniku J. M. Turneri skitseeringutest ja värviuurimustest.

Tartu kunstiresidentuuris on tema eesmärgiks luua Trükimuuseumis graafiliste lehtede seeria, mida ühendab temaatiliselt valgus Eesti looduses.

Bob Sparham viibib Tartus Tartu linnaresidentuuri programmi raames. Kunstiresidentuuri programmi rahastab Tartu linn ning seda viib läbi Eesti Trüki- ja Paberimuuseum. Rohkem infot projekti ning tulevate kunstnike kohta leiad lehelt residency.tartuensis.com