fbpx

Sümpoosion „Lilly Walther. Piiritu“

Kolmapäeval, 25. mail 2022 kell 11.00

Tartu Kunstimuuseumil on hea meel kutsuda teid sümpoosionile „Lilly Walther. Piiritu“!

Veebruari lõpust saati on Tartu Kunstimuuseumis olnud võimalik külastada baltisaksa naiskunstniku Lilly Waltheri mitmekesisele elule ja loomingule keskenduvat näitust „Lilly Walther. Piiritu“.
Näituse eeltööks oli Lilly Waltheri, tänini vaid üksikutele asjatundjatele teada olnud pärandi korrastamine ja uurimine, mis tõi päevavalgele silmapaistvalt värvika isiksuse, kelle karjäär on olnud sama mitmekülgne kui ta isegi. Kunstnikuna tegeles Walther nii portselanimaalimise, tarbe- kui maalikunstiga, katsetades eri meediume ja stiile. Oma hilisemas elus, vahetult enne kuuekümneaastaseks saamist, pühendus ta aga loomise asemel restaureerimisele. Elu viimase kahekümne aastaga jõudis ta end jäädvustada Eesti kunstilukku ühe esimese professionaalse restauraatorina. On kahetsusväärne, et seni on teda iseloomustavad sõnad olnud ennekõike „akvarellist“ ja „lillemaalija“. Tegemist oli äärmiselt mitmepalgelise, andeka ja pidevalt ennast arendanud naiskunstnikuga, kelle elutööst saab lähemalt lugeda paralleelselt näitusega ilmunud raamatust.

Lilly Waltheri näituse lõppemist tähistava sümpoosioni juhatab sisse kuraator Nele Ambose juhitud ringkäik näitusel „Lilly Walther. Piiritu“ ning seejärel esinevad ettekannetega kunstiajaloolane Katrin Kivimaa, kes räägib naiskunstnike haridusteedest 19. sajandi lõpul ja 20. sajandi alguses; Waltheri kaasaegsest ja tuttavast Erna Kreischmannist räägib viimase loomingust Kumu kunstimuuseumis näituse kureerinud Mari-Liis Krautmann; Fotomuuseumi juhataja Tanel Verk avab 19. sajandi fotograafia köögipoole, mis ei olnud võõras ka Waltherile; ning Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi direktor Kai Lobjakas, räägib lähemalt Tarbekunsti Ateljee tegevusest, mille asutajate hulgas oli ka Walther. Sümpoosioni lõpetab Nele Ambose ettekanne Lilly Waltheri restauraatori karjäärist, mis juhatab ühtlasi sisse kuraatori magistritöö kaitsmise.

Ürituse töökeeleks on eesti keel.

Sümpoosionil osalemine on tasuta!

Päevakava:
11.00–11.55 Kuraatori tuur
12.00–12.30 Tanel Verk „Fotograafia köögipoolest 19. sajandil Eestis“
12.35–13.05 Katrin Kivimaa „Naiskunstnike haridusteedest 19. sajandi lõpul ja 20. sajandi alguses“
13.10–14.10 Lõunapaus*
14.15–14.45 Mari-Liis Krautmann „Erna Kreischmanni lugu“
14.50–15.20 Kai Lobjakas „Tarbekunsti Ateljee tegevus“
15.20–15.55 Kohvipaus

16.00–16.30 Nele Ambos „Kunstnik-restauraator Lilly Walther“, millega juhatatakse sisse Ambose magistritöö kaitsmine.

Palume registreerida enne 23.05 siin!

*Üritusel ootab osalejaid kohvilaud suupistetega, ent lõuna eest palume kõigil ise hoolt kanda.

Jälgi üritust Facebookis.