fbpx

Giidiga helirännak „Murrangu hinged”

„Murrangu hinged” on kahekesi kogetav helirännak, mis kestab umbes 20 minutit ja kulgeb läbi Tartu Kunstimuuseumi teise korruse näitusesaalide. Igapäevaselt toimub rännak näitusel kahe külastaja vahel, kuid 5. septembril avaneb soovijatel esimene võimalus osaleda giidiga rännakul, kus külastaja paariline on Shaté Tantsukooli tantsija.

Teose käigus saavad mõlemad paarilised kõrvaklapid, kust kostavad liikumisjuhised, mille abil juhatatakse teineteist kättpidi läbi nelja näitusesaali. Mõlemad osalejad saavad olla nii teejuhi kui ka rändaja rollis. Teejuht alustab esimesena juhatamisega ning poole teekonna peal vahetatakse rollid. Lisaks saavad mõlemad paarilised spetsiaalsed prillid, kust paistab läbi vaid valgus ja mis on ees sellel paarilisel, kes on parasjagu rändaja rollis.

Rännakut saab läbida nii eesti kui ka inglise keeles, osalemiseks tuleb eelregistreerida siin, valides endale sobiva aja (kell 18.00; 18.30 või 19.00), ja soetada kohapeal näitusepilet. Kohtade arv on piiratud. Giidiga helirännakud toimuvad näituse „Viltuse maja saladused“ publikuprogrammi raames paar korda kuus.

Teose „Murrangu hinged” autorid on kunstnikud Lundahl & Seitl ja see on osa nende performatiivsete kõrvaklapiteoste seeriast „Kadunud ruumi sümfoonia“. Rännaku käigus kohtuvad osalejad ka teosega „Viltuse maja mälestused“, mis koosneb kahest erinevast installatsioonist: „Kuulavast kaevust“ ja „Sosistavast seinast“. „Viltuse maja mälestused“ on valminud kunstnike Lundahl & Seitl ja Jaakko Autio koostöös.

Lundahl & Seitl on Rootsi kunstnikud, kes elavad ja töötavad Stockholmis. Nende eri meeli puudutavates projektides saab näitusest inimestevaheline protsess, milles kasutatakse koreograafiat, füüsilisi objekte ja aega.

Jaakko Autio on Soome helikunstnik, kelle teosed peegeldavad inimestevahelist ruumi, ettearvamatust ja empaatiavõimet. Need lahkavad identiteediküsimusi, lammutavad hierarhiaid ja seavad kahtluse alla väljakujunenud eksisteerimisviisid.

 

„Viltuse maja saladused“ on kunstihariduse projekti „Kunst loob lähedust“ peasündmus ja kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi.

 

Jälgi üritust Facebookis.

Päisepilt: Christer Lundahl