Näitus
-
Näitus „Viltuse maja saladused”
09.08–02.02
Üritus
-
Seenioride reede
29.11 kell 13.00
Pallase näitus Tartu Kunstimuuseumis lõppeb sel pühapäeval
Näitus „Pallas 100. Kunstikool ja kultus“ on avatud viimast nädalat. 1. oktoobril tähistas Tartmus Pallase kunstikooli sajandat sünnipäeva ning pidustuste raames avati maikuus näitus Pallase kooli õpilaste ja õppejõudude töödest eelkõige kooli tegutsemisaastatel 1919–1944. Lõpunädala raames toimuvad ka mitmed tuurid.
Foto: Ruudu Rahumaru. „Pallas 100. Kunstikool ja kultus“ avamine 24.05.2019. Kuraatorid (vasakult) Hanna-Liis Kont, Joanna Hoffmann ja Annegret Kriisa.
Pallase kunstikool oli esimene kõrgemat kunstiharidust pakkuv kool Eestis, mille modernistlikud kunstiuuendused muutsid 25 tegutsemisaasta jooksul jäädavalt kodumaist kultuurimaastikku. Kooli õppejõudude ja õpilaste loomingust moodustus Eesti kunstipärandi üks alustalasid.
Seoses peatse näituse lõppemisega toimuvad sel nädalal mitmed tuurid. Neljapäeval kell 17 toimub eestikeelne tuur Tiia Karelsoniga ning venekeelne tuur kell 18 Julia Polujanenkovaga. Pühapäeval ehk viimasel lahtiolekupäeval kell 15 teeb tuuri Pallase näituse kuraator Joanna Hoffmann.
„Pallase näitusel on väljas ligi 250 kunstitööd, millest mitmed on tuntud ja armastatud absoluutne eesti kunstiklassika,” tutvustab Hoffmann näitust. „Ent väljapanekul leidub ka teoseid, mida varem või väga kaua pole kunstikogudest publiku ette toodud. Kes teab, millal neid jälle näha saab! Väga huvitav on näiteks valik Eduard Wiiralti töödest, sest väljas on just tema kooliaegne looming. Wiiralt, kes muide Pallases lõpetas skulptuuri erialal, oli silmapaistvalt meisterlik ja andekas juba õpingute ajal, ent tuntud on eelkõige tema hilisemad teosed. Nii et näituselt võib avastada tõesti väga palju uut ja põnevat!”.
Foto: Hedi Jaansoo. „Pallas 100. Kunstikool ja kultus“ näitusevaade.
Pallase kunstikooli ja Tartu Kunstimuuseumi seob ühine asutaja: kunstiühing Pallas. Nii oli ka muuseumi alusvara, esimese 133 teose hulgas ohtralt pallaslaste loomingut. Näituse töödest suurim osa pärineb Tartmusi rikkalikust Pallase kunstikogust, kust on valitud nii tuntud lemmikuid kui ka uusi avastusi võimaldavaid teoseid. Väljapanek keskendub Pallase kooli tegutsemisajale ehk aastatele 1919–1944.
Läbi kolme korruse kulgev näitus jaguneb alateemadeks, mis tutvustavad Pallase kooli ajalugu, aga ka tänapäevaseid vaatepunkte sellele. Lisaks toimub kõrvalnäitus „Pallaslased Eesti kodudest“, mis tutvustab valikut eraisikutele kuuluvatest pallaslaste teostest, mida saadavad huvitavad isiklikud lood.
Näituse võtab kokku muuseumipoes ja suuremates raamatupoodides müügil olev kataloog „Pallas 100. Kunstikool ja kultus“, mis võitis ADC*E Eesti Disainiauhinnad 2019 võistlusel esikoha raamatute kategoorias. Lisaks võitis Pallase näituse plakat teise koha plakatite kategoorias ning kataloog sai eriauhinna „Väärt Paber”. Mõlemad tööd on disaininud Valter Jakovski (Ruum 414).
„Pallas 100. Kunstikool ja kultus“
Kuraatorid: Joanna Hoffmann, Hanna-Liis Kont
Graafiline kujundus: Valter Jakovski
Näituse kujundus: Kaisa Sööt
Koordinaator: Kristlyn Liier
Konsultandid: Eha Komissarov, Tiiu Talvistu, Anna Škodenko
Kuraatorid: Hanna-Liis Kont, Annegret Kriisa
Graafiline disain: Valter Jakovski
Lisainfo:
Riin Lisett Rei, Tartu Kunstimuuseumi turundusspetsialist. +372 59086451 Riin.Lisett.Rei@tartmus.ee