fbpx

Wiiralt värvides

Reedel, 30. novembril kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimuuseumi näitusemajas meie tuntuima kunstniku, Eduard Wiiralti graafika näitus.
 
Sedapuhku on tegemist vaid kahe graafilise lehe eksponeerimisega. Kunstipublikul avaneb harukordne võimalus näha Wiiralti tuntud teost „Absindijoojad” mitmevärvilisena. Kõik Absindijoojate 15 tõmmist on kunstniku enda poolt trükitud paljudes toonides. Teise graafilise lehe „Eesti neiu” erivärvilisi söövitusi on näitusel 20. Mõlemad tööd on olemas algselt ka mustvalgena.

„Absindijoojad” on Eduard Wiiralti puugravüür aastast 1933 ja loodud Pariisis. Algselt nimetas autor seda teost „Joomariteks” ning see oli esmakordselt eksponeeritud „Pallase” 15. juubeli puhul 1934 Tartus. 1936 Tallinnas ja Tartus korraldatud Wiiralti näituse kataloogis on aga teos saanud nime „Morsijoojad”. Siiski esineb alates 1936. aastast kunstniku poolt antud nimekuju „Absindijoojad” järjepidevalt juba järgmistel tõmmistel. Kunstnik kujutab gravüüril kaht joodikut klaasidega. Absindist kui boheemluse joogist oli Wiiralti Pariisis oleku ajal saanud küll keelatud jook, kuid küllap seda allilmas siiski salaja tarbiti.
 
Lisaks sisulisele küljele huvitas Wiiraltit ka tehniline eksperimenteerimine, mida võib märgata pea kõigi tema tööde juures. Kuna „Absindijoojad” on puugravüür paljudes värvides, kuid ühele klotsile graveeritud, tähendas see loojale ka uute, puugravüüri jaoks ebatavaliste võtete kasutamist, nagu plaadi valtsimine erinevate värvidega ja tampoonimine (võte, mida ta kasutas näiteks monotüüpiate loomisel).
 
Samavõrd keeruline on ka „Eesti neiu” (1942) tehniline külg. Lisaks akvatintale on kunstnik siin kasutanud veel kuivnõela ja pehmelakki. Esialgu valmis mustvalge tõmmis. Arvatakse, et värvilist akvatintat ette võtma ärgitas kunstnikku 18. sajandi meistrite virtuooslikkus. Ka võis rohkevärviline gravüür graafiku arvates paremini edasi anda kujutatu naiivset, tervisest pakatavat olemust, erilist sära ja isegi pidulikkust.

Teosed on Tartus eksponeerimiseks välja pannud Vaal galerii ja pärinevad Toomas Sildmäe kunstikogust. Edaspidi eksponeeritakse samu töid veel Tallinnas ja Stockholmis. Näitusel on võimalik omandada ka selleks puhuks trükitud kataloog, välja antud Vaal galerii poolt.
Näitus jääb avatuks 16. detsembrini.

Ene Asu-Õunas
näituse Tartu-poolne kuraator