fbpx

Vapruse, vabaduse ja rõõmuga! Endel Kõks

Tänavu möödus 100 aastat kunstniku Endel Kõksi sünnist. Tartu Kunstimuuseum tähistab seda 14. novembril kell 17. 00 avatava näitusega “ENDEL KÕKS. VAPRUSE, VABADUSE JA RÕÕMUGA!”, kus “rahvusvahelise mehe” loomingut kõrvutatakse kunagise “Tartu kolmiku” kahe kodumaale jäänud liikme Elmar Kitse ja Lepo Mikko omaga.
 
Endel Kõks sündis 21. aprillil 1912. aastal Tartus. Ta kuulub Pallase kunstikooli lendu, kes lõpetasid kooli pöördelisel 1940. aastal ning kelle lõputöödenäitus toimus juba Nõukogude Liidu poolt okupeeritud Eestis. Kõksiga koos jõudsid diplomini maalijatest Alfred Kongo ja Viktor Karrus. Kõksi oli kunstikriitika märganud juba õpingute ajal, mil ta osales toonastel näitustel. Koos aasta varem Pallase lõpetanud Lepo Mikko ja Elmar Kitsega tituleeriti neid “Tartu kolmikuks” ning nende tegemistel hoiti huviga silm peal. Järgnevad keerulised ajad viisid aga kolme pallaslase eluteed lahku – Endel Kõks pages kodumaalt, Elmar Kits sidus oma hilisema elu Tartuga ning Lepo Mikko tegutses Tallinnas. Kõigi loomingut jäävad ka hilisematel aastatel iseloomustama otsingud moodsa kunsti vallas, mis kodumaale jäänutel oli seotud suurte takistustega.
 
1944. aastal põgenes Endel Kõks Saksamaale. Juba põgenikelaagris tulid ilmsiks tema head organisaatorlikud ja kunstist kirjutaja võimed. Ta oli üks esimese põgenike kunstinäituse  organiseerijaid Geislingenis 1945. aasta detsembris, samuti Eesti Kujutavate Kunstnike Keskuse (EKKK) asutajaid.
 
1950. aastal siirdus Kõks Rootsi ja asus elama Örebrosse. Loomingus liikus ta läbi picassoliku vormi abstraheerimise nonfiguraalse pildimaailma poole, kus esikohale tõusis taas koloriidi väljenduslikkus. Kuna ta oli pidevas muutumises ja huvitus kunstimaailmas toimuvast, ei jätnud teda puudutamata ka popkunsti tulemine. Figuraalsus ja abstraktsus käivad tema loomingus ikka segamatult koos.
 
1967. aastal sõitis Kõks esmakordselt Ameerikasse, mis tõi kaasa olulise muutuse tema kunstiloomingusse. Korduvalt käis ta USA-s, Kanadas ja Mehhikos. Tugevasti mõjutas teda sealsete pärismaalaste kunst ja kultuur, millesse ta süüvis nende keskel elades. 1970. aastate maalilooming, mis on kirgas värvidelt ja kus kompositsiooni keskmes on sageli märgid ja sümbolid, on nende mõjutuste kõige ilmekam tagasiside.
 
Näitusel eksponeeritakse töid Tartu ja Eesti Kunstimuuseumist ning paljudest erakogudest nii Eestis kui ka Rootsis. Muuseum tänab kõiki erakogusid, kunstigaleriisid ja kunstnik Endel Kõksi sugulasi abi eest väljapaneku korraldamisel. Peatselt on ilmumas ka mahukas trükis näituse kohta.
 
Näitus “Endel Kõks. Vapruse, vabaduse ja rõõmuga!” jääb Tartu Kunstimuuseumis avatuks 24. märtsini 2013.
 
Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Tartu Kultuurkapital ning Erika ja Osvald Timmase Mälestusfond.