fbpx

Unistuste linn. Tartu tekstikunst 2002–2015

Näituse eesmärk on keskenduda tekstipõhisele, peamiselt kirjandusest ja semiootikast lähtuvale kunstile. Väljapaneku on koostanud Kaisa Eiche, kes on muuseumi poolt kutsutud arhiiviprojekti „Tartu 88” järgmiseks külaliskuraatoriks.

Organiseeritud tekstikunsti viljelemise alguseks võib julgelt pidada 2002. aastat ja Berk Vaheri ellukutsutud ajakirja Vihik, mille ümber koondusid teravad teoreetikud nagu Erkki Luuk, Jaak Tomberg, Andreas W jt. Veelgi varasemat, ent boheemlaslikumat liini esindab näitusel Martiini Teekann.

Aktiivsemat osalemist kunstielus alustati 2006. aastal, kui Erkki Luuk ja Barthol Lo Mejor lõid infolevitamiseks avaliku meililisti eksp@googlegroups.com, milles sai alguse mõnigi loominguline koostöö. Nimetatutele sekundeerivad näitusel Peeter Linnapi juhitud Tartu Kõrgema Kunstikooli fotoosakonna kasvandikud ning oma poeetilise kommentaari lisab skulptor Jevgeni Zolotko.

Näitusega kaasneb kunstnikke, teoseid ja üldideed tutvustav voldik eesti ja inglise keeles, mille on koostanud Kaisa Eiche ja Piret Karro, kujundanud Martin Rästa. Haridusprogramm pakub võimalust kätt proovida koomiksi tegemisel või ise luua tekstikunsti. Lisaks on muuseumi I korrusel asuva raamatupoe kõrval näituse ajal avatud lugemistuba, kus teiste hulgas on riiulis Vihik, „Mitte-Tartu“, „0rnitoloogi pealehakkamine“ ja ;paranoia kirjastuse väljaanded.

Kunstnikud: Anna Hints, Madis Katz, Kiwa, Erkki Luuk, Martiini, Barthol Lo Mejor, Taavi Piibemann, Tanel Rander, Martin Rästa, Toomas Thetloff, Jevgeni Zolotko
Kuraator: Kaisa Eiche
Näituse toimkond: Karl Feigenbaum, Margus Joonsalu, Hanna-Liis Kont, Jaanika Kuznetsova, Kaarel Narro, Julia Polujanenkova, Martin Rästa, Kristel Sibul, Peeter Talvistu.
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Tartu Kultuurkapital

Näitusevaated
Meediakajastus

I. Grigor, „Miski pole olulisem kui see lause“.  – Kunst.ee 2/2015, http://ajakirikunst.ee/?c=kunstee-numbrid&l=et&t=miski-pole-olulisem-kui-see-lause&id=1367

E. Kübar, Maandumine Tartus. Miinus kümme aastat. – Postimees 15. IV 2015, http://kultuur.postimees.ee/v2/3157157/maandumine-tartus-miinus-kuemme-aastat

P. Karro, Unistuste perifreeria. – Müürileht 19. VI 2015, https://www.muurileht.ee/unistuste-perifeeria/