fbpx

Tartu Ülikooli maalikunsti õppetooli bakalaureusetööd

Tartu Ülikooli maalikunsti eriala bakalaureuseõppe lõpetajate tööde avalik kaitsmine.
13.juuni kell 11.00

Tartu Ülikooli Kultuuriteaduste ja Kunstide Instituudi Maalikunsti õppetooli bakalaureuseõppe lõpetajate kaitsmised toimuvad sel nädalal Tartu Kunstimuuseumi näitusemajas ja Kunstimajas avatavatel näitustel.
 
Tartu Kunstimuuseumis läheb sel kolmapäeval, kl.11.00 esimesena tulle Margit Lõhmus ( 1985 ), kelle “Manusega mõtted”, ekspressiivses laadis maalitud kuuene komplekt annab isiknäituse mõõdu välja. Eesti Baselitz`iks pürgiv Lõhmuse maal sisaldab nii Kongolikke kvaliteete kui ka naiseksistentsialismi ja feministliku kunsti viiteid.
 
Helen Kikkase (1984) “Trial Love For Only 1.99” on uusasjalikus laadis maalitud sari ehtsatest ja virtuaalsetest kehalistest elamustest, võõrandumis-meeleoludest, manipulatsioonist ja manipuleeritav olemisest.
 Samal lainel jätkab ka Veiko Klemmer ( 1985), kelle väljapeetud hallides toonides ja roosas maalitud manipuleeritud meesaktide sari viitab pealkirja ja figuuride kehakeele alusel otsekui eksistentsi mõttetusele ( “Mõttetu mees” ), või vähemalt autori tülgastusmeele-oludele ja tüdimusele olla kruvike suures masinavärgis. Robotlikud tundmused, represseeritud kehakeel, vägivald individuaalsuse kallal – ja seda ajal kus vähemalt siinmail üksikindiviid ennenägematuid vabadusi nii demokraatlike õiguste kasutamisel kui oma eripära väljendamisel üles saab näidata!
 
Tartu Kunstimajas kaldub tugeva maalijana tuntud Nadezhda Tshernobai (1985) siiski installatiivse esitluslaadi kasuks – tema neljast maalist koosnevat sarja “Kollane suudlus” näeb stroboskoobivalguse saatel. Street-leveli toob oma sarjaga “Suburban” sisse Ronald Baumann ( 1981) – politsei ohulindid, liiklusmärgid ja makstud ning illegaalne infoväli – meie igapäevane tegelikkus – näib noort kunstnikku inspireerivat. Interdistsiplinaarsena kasutab Baumann lõputöös ka videot, maal on siingi vaid installatsiooni üks osa. Jäppe Johansoni (1985) autobiograafilised, maaliliselt rikkad ja autorile tähendusliku kujundikeelega maalid peaksid paeluma paljusid. Kunst, mille peategelaseks on autor ja tema mälupildid, kõnetab tõenäoliselt paljusid vaid siis kui läbielatus on midagi ajastule üldomast ja üldist, autoris aga piisavalt intensiivsust ja oskust oma änge mõõdutundega serveerida.

Näitused jäävad publikule avatuks kuni pühapäevani, 17. juunini.

Lõputööde juhendajad on õppejõud assist. Rauno Thomas Moss, lekt. Jüri Kask, prof. Jaan Elken.
Retsensendid on Tiiu Talvistu, Enriko Talvistu, Mari Sobolev, Juta Kivimäe.
Kaitsmiskomisjoni esimees on Läti Kunstiakadeemia prorektor, prof. Atis Kampars Riiast.

Jaan Elken