fbpx

Tartu kunsti lood

18. mail, rahvusvahelisel muuseumipäeval avatakse kell 16 Tartu Kunstimuuseumis, Raekoja plats 18 järjekordne mahukas ülevaatenäitus „Tartu kunsti lood“. See on juba kaheksas valik eesti kunstist Tartu Kunstimuuseumi näitustemaja 18 tegutsemisaasta jooksul. Näitus jääb vaheaegadega avatuks 2007 aastani.

Näitus vaatleb Tartu kunsti arengulugu enam kui poolteise sajandi lõikes siin õppinud, õpetanud või tegutsenud kunstnike ja rühmituste kaudu. Kuigi lõviosa kuulub maalikunstile, on esindatud ka skulptuur ja graafika. Ekspositsioon algab baltisaksa kunstnike romantiseerivas laadis maalide ja vaategraafikaga omaaegsest Tartust ja jõuab kaasaega Kursi koolkonna ja TÜ maaliosakonna lõpetanute loomingu tutvustamise kaudu ülakorrusel.

Lugusid jutustatakse näitusi komplekteerides ja kunsti tutvustades ju alati – nii iga kunstiteose oma ajaloo ja tõlgendamise kaudu, kui läbi kuuluvuse laiemasse ajastulisse konteksti. Tartu kunstimaastikul joonistuvad välja veel jutustused siin tegutsenud koolkondadest (Pallas, Tartu sõpruskond, Visarid), kunstiperekondadest (Hagen, Kits jt.), kunstireisidest ja kontakti otsimisest maailma kunstiga ning selle loovast jäljendamisest. Valiku eesmärk oli leida seoseid kunsti arenguteedes ja tekitada saalides nii ajastusiseseid kui –üleseid dialooge ja intrigeerivaid vastandumisi, pakkuda kunstielamusi ja tõlgendusvõimalusi vastavalt vaataja eelnevale kogemusele.

Näitusega kaasnevad muuseumitunnid ja töötoad igas vanuses lastele ja noortele. Kord kuus reedeti on võimalik näitust külastada koos kuraatoriga.

Reeli Kõiv
näituse kuraator