fbpx

Skulptuurinäitus “Kujuri mõttekäigud”

Näitus tutvustab vaatajale skulptuuri, kui kolmemõõtmelise kunstiliigi eripära, tulemuse suhet kasutatud materjalidega, mis omakorda tingivad teostamiseks kasutatava võttestiku. Teoste kaudu illustreeritakse eri materjalide kasutust ning mõju vaatajale. Samuti eksponeeritakse Anton Starkopfile kuulunud ja ka Tartu Kõrgema Kunstikooli skulptuuriosakonnast pärit töövahendeid ning tutvustatakse nendega seotud tööprotsesse.

Kuidas mõjutab lõpptulemust teose tehnika ja materjali valik? Milliseid meetodeid nõuavad erinevad materjalid? Kuidas teostub idee marmoris või pronksis? Kuidas jõuab skulptor kavandist lõpptulemuseni? Neile küsimustele aitab vastuseid leida väike ajalooline ülevaade eesti skulptuuriloost, kus näeb 20. sajandi nimekate skulptorite loomingut. Jaan Koorti, meie ühe parima erinevate materjalide eripära tunnetanud skulptorilt on ekponeeritud “Vanamehe pea” puit- ja pronksvariant. Samuti on välja pandud teoseid tuntud Pallaslastelt – Anton Starkopf, Voldemar Mellik, Martin Saks. Hilisematest autoritest on esindatud mitmekülgne Aulin Rimm, portretist Erika Haggi ja ka Erna Viitol. Teoste kaudu tutvustatakse esmalt nn “õilsaid materjale”- pronksi, puud, marmorit kuid ka keraamikat, graniiti, šamotti, klaasplasti ja klaasi. Näituse eesmärgiks on pakkuda ettekujutus materjalide eripäradest ning valmistamistehnoloogiast – tuua nähtavale need tööetapid, ja vahendid mis lõpptulemuses vaatajale ei kajastu.

Näitus astub dialoogi samas avatud väljapanekuga “Jõgi voolab siit läbi…Peatükke Tartu kunstiloost”, pakkudes maali- ja joonistuskesksele väljapanekule lisaks lühisissevaate eesti skulptuuriloosse. Samuti on „Kujuri mõttekäigud” sissejuhatuseks muuseumi suvisele suurnäitusele skulptor Mare Mikoffi loomingust, mis toob vaatajate ette lisaks traditsioonilistele materjalidele ka sootuks uudsed võimalused, mis on muutnud tugevalt arusaama antud kunstiliigist.

Näitusega kaasnevates haridusprogrammides avatakse kolmemõõtmelise kunsti eripära ja pakutakse võimalust skulptuuritöötubades ise katsetada. Jälgige reklaami!

Eksponeeritakse skulptuure autoritelt: Erika Haggi, Jaan Koort, Voldemar Mellik, Aulin Rimm, Martin Saks Anton Starkopf ja Erna Viitol

Kuraatorid: Heiti Kulmar, Tiiu Talvistu

 

Näitusevaated