fbpx

Pilvi Takala. Rõivad ja rühid

Tartu Kunstimuuseumis on kujunemas traditsiooniks näidata oma kogude ja eesti kaasaegse kunsti kõrval ka naaberriikide kunstiskeene olulisemaid tegijaid. Sel aastal oleme tutvustamiseks valinud Pilvi Takala, kes on üks omanäolisemaid ja produktiivsemaid noorema põlvkonna kunstnikke rahvusvahelisel kaasaegse kunsti väljal.

Soomest pärit Pilvi loomingu peamiseks meetodiks on performatiivsed sekkumised erinevate kogukondade argistesse rituaalidesse ning nende kaudu avaliku ruumi ja valitsevate suhtumiste eksperimentaalne uurimine. Ta on osavalt sisse imbunud nii kallite erakoolide õpilaste hulka kui ka proovinud elukutselise pokkerimängija elu. Vahel võib pealtnäha tühine žest viia konfliktsituatsiooni või vastasseisuni, vahel aga annab põneva sissevaate kogukonna hoiakutesse ja käitumismustritesse. Kunstniku sekkuvad žestid on enamasti hoolikalt lavastatud-häälestatud sündmused, mille dokumentatsioonidest näitusesaalis osa saame.

Näitus Tartu Kunstimuuseumis on Pilvi Takala esimene suurem muuseumi kontekstis aset leidev isiknäitus ning muuseumil on suur au ja heameel kunstnikku võõrustad ja tema töid esitleda.

Pilvi Takala (sünd 1981 Helsingis, elab ja töötab Helsingis ja Istanbulis) on lõpetanud Helsingi kunstiakadeemia ning töötanud Rijksakademies, Amsterdamis. Alates 2004. aastast osaleb aktiivselt rahvusvahelises kunstielus, mh isiknäitused järgmistes kunstiinstitutsioonides: Bonniers Konsthall, Stockholm (2013), Kunsthalle Erfurt (2012), SKOR, Amsterdam (2010), Kiasma, Helsingi (2009). Tema teoseid on eksponeeritud üle maailma, mh MoMA PS1, New York (2013), Palais de Tokyo, Pariis (2013), 53. October Salon, Belgrad (2012), 4th Bukaresti Biennaal (2010), 5. Berliini Biennaal (2008), 9. Istanbuli Biennaal (2005). Emdash Awardi (Frieze London) laureaat. www.pilvitakala.com

Näitusega “Rõivad ja rühid” kaasneb samanimeline Pilvi Takala töid ja tegemisi tutvustav buklett, 32 lk, eesti ja inglise keeles saadaval siin:http://issuu.com/raelartel/docs/takala_tam_catalogue-issuu_27082014 .

Tartu Kunstimuuseum tänab koostöö eest kunstnik Pilvi Takalat ja tema perekonda.

Kuraator: Rael Artel
Näituse ja bukleti kujundaja: Epp Õlekõrs
Näituse toimkond: Hanna-Liis Kont (koordinaator); Arvi Kuld, Kristjan Nagla, Reimo Võsa-Tangsoo (tehnikud), Angela Adamson (vabatahtlik)
Tänud: Vanessa Carlos, Naomi Pearce, Will Rees ja Carlos/Ishikawa, London
Toetajad:  Eesti Kultuurkapital, Frame Visual Art Finland

Näitusevaated
Meediakajastus

Pressiteade, Pilvi Takala isiknäitus “Rõivad ja rühid” Tartu Kunstimuuseumis. – Müürileht 7. IX 2014, http://www.muurileht.ee/pilvi-takala-isikunaitus-roivad-ja-ruhid-tartu-kunstimuuseumis/

H.-L. Kont, Rõivad ja rühid. Rollimängud sotsiaalsetes eksperimentides. Intervjuu Pilvi Takalaga. – Müürileht 08.X 2014, http://www.muurileht.ee/roivad-ja-ruhid-rollimangud-sotsiaalsetes-eksperimentides-intervjuu-pilvi-takalaga/

R. Varblane, Õigel ajal õiges kohas. – Sirp 11.09.2014, http://www.sirp.ee/s1-artiklid/c6-kunst/2014-09-11-10-42-44/