fbpx

Paint it Black II

Tartu Kunstimuuseumis on 29. septembrist avatud Art Allmäe isikunäitus „Paint It Black II”. Tartmusi esimesel korrusel narratiivina kulgev väljapanek ammutab inspiratsiooni Venemaa poliitikast, rõhudes Allmäele omaselt efektsele esteetikale.

„Paint It Black II“ on loogiline jätk Allmäe kolmele eelmisele näitusele: „Cold War“ Draakoni galeriis (2014) ja EKKMis Köler Prize’il (2016) ning „Paint It Black“ Draakoni galeriis (2017).

Allmäe näitus lähtub 2015. aastal Venemaal jõustunud seadusest, millega salastati kõigi sõjaväelaste surma põhjused. Inimese hukkumist faktina varjata on keeruline, kuid peita saab surma asjaolusid. Ametliku selgituse kohaselt, kuid lähedastele üllatuslikult, viibisid võõrriigis hukkunud sõdurid sageli puhkusel. Kuuliaukudest hoolimata seisab lahkamispaberitel surma põhjusena südameatakk. Inimene on muudetud ressursiks, mida võib saata kuhu iganes, tegema mida iganes.

Avalikkusele kättesaadavates ametlikes dokumentides jäävad tumedamad teod mustaks maalitud lahtritena varjatuks. Tõe päevavalgele toomise katsed võrduvad riiklike huvide rikkumisega, mille eest saab karistada. Ka vabastab seadus riigi igasugusest vastutusest hukkunute, omaste ja avalikkuse ees ning kõrvaldab selgituste andmise ebameeldiva kohustuse. Salastamine tekitab paranoiasid ja paranoiadest kasvavad välja vandenõuteooriad. Ühest faktist saab terve draama.

Art Allmägi (s 1983) on eesti skulptor ja installatsioonikunstnik. Ta on õppinud Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskoolis kiviraiumist ja sepatööd, Tartu Kõrgemas Kunstikoolis (BA) ning Eesti Kunstiakadeemias (MA) skulptuuri ja installatsioonikunsti. Kunstniku loomingut iseloomustab julgete, sageli vulgaarsete, humoorikate ja šokeerivate teemavalikute ning märkimisväärselt professionaalsete tehniliste oskuste hästi tasakaalustatud sümbioos.

Kuraator: Joanna Hoffmann
Graafiline kujundaja: Valter Jakovski
Näituse meeskond: Richard Adang, Nele Ambos, Merli-Triin Eiskop, Karl Feigenbaum, Liis Haasma, Margus Joonsalu, Hanna-Liis Kont, Heiti Kulmar, Julia Polujanenkova, Anti Saar, Kristel Sibul, Peeter Talvistu, Kristo Tamm, Ago Teedema ja Piia Õunpuu.

Täname: Alo Allmägi, Aap Allmägi, Rael Artel, Jass Kaselaan, Raido Tõnts

Näitusega kaasneb rohke pildimaterjali ja intervjuuga varustatud kataloog, mis annab ülevaate Art Allmäe viimasest neljast veneteemalisest näituseprojektist.

Näitust saadab haridusprogramm erinevatele sihtrühmadele.
Rohkem infot: Kristel Sibul, kristel@tartmus.ee, 5881 7801.

Näituse koostamist ja trükise väljaandmist toetab Eesti Kultuurkapital.

Näitusevaated

Virtuaaltuur näitusel

Meediakajastus

R. Hanson, “Üks näitus pakub õõvastust ja teine naeruväärsusi” – Tartu Postimees, 3. X 2017

H. All, “Tartu kunstimuuseumis avati korraga kaks uut näitust” – “Aktuaalne kaamera”, 3. X 2017

Karmo Tüür Art Allmäe näitusest: tegelikkus on palju jubedam” – “OP”, 17. X 2017

J. Polujanenkova, “Танцы и политика в художественном музее” – Vestnik Tartu, 24. X 2017

L. Kaljula, “Värvi see mustaks” – Eesti Päevaleht, 20. XI 2017

T. Rander, “Nii et suur kunst, väike poliitika?” – Sirp, 8. XII 2017

H. All, “Ado Vabbe kunstipreemia pälvis Art Allmägi” – “Aktuaalne kaamera”, 15. XII 2017

R. Hanson, “Kunstnik pälvis preemia Vene-teemalise näituse eest” – Tartu Postimees, 19. XII 2017

J. Saar, “Art oli aus” – Kunst.ee, 2017/4

K. Piirimäe, “Art Allmäe must värv” – Postimees, 8. I 2018

P. Talvistu, “Talking About the Bear in Estonian Art” – Estonian Art, 18. I 2018

Lisainfo:
Hanna-Liis Kont
näituste osakonna juhataja
Tel: +372 53428229
Email: hannaliis@tartmus.ee