fbpx

Sten Eltermaa “Brüsseli prelüüd: liminaalne tsoon”

Tartu Kunstimuuseumi projektiruumis avatakse 28. oktoobril kell 18.00 Sten Eltermaa foto- ja installatsiooninäitus „Brüsseli prelüüd: liminaalne tsoon.“ See on esimene muuseumidebüüt näitusesarjas Noor Tartu, mille eesmärk on pakkuda Tartuga seotud noortele kunstnikele võimalust esitleda oma loomingut kunstimuuseumis ja saada professionaalne produktsioonikogemus.

Sten Eltermaa foto- ja installatsiooninäitus „Brüsseli prelüüd” toob näitusekülastaja ette Brüsselis valitsushooneid koondava Eurokvartali arhitektuuri võimujooned ja vastuolulisuse. Võõrandunud modernistlike administratiivhoonete anonüümne arhitektuur on aina aktuaalsemaks saamas ka koduses Eestis, kuhu kerkivad samuti üksteise järel pilvelõhkujad, superministeeriumid ja peakontorid. Brüsseli Eurokvartalit iseloomustavad klaasfassaadid, postmodernsed vormi- ja materjalimängud ja neutraalsust ning avatust taotlev arhitektuur. Samas on selle osaks ka suletud tsoonid, kõike ning kõiki jälgivad ja salvestavad videokaamerad ning hambuni relvastatud sõjaväepatrullid, kes tänavatel ümbrust kontrollivad.

Eltermaa on Brüsselis viibides mänguliste ja leidlike vahenditega uurinud elukeskkonna ja elaniku vahelisi seoseid, praktiseerides loomupärast uitamisvajadust, nii-öelda psühhogeograafiat. Kunstnik kaardistab vastuoluliste taotlustega ruumi, mis näib läbipaistvate klaaside taga avatuna, olles samas peegeldav ja rangelt suletud.

Foto- ja installatsiooninäitus „Brüsseli prelüüd” ühendab ja arendab edasi Eltermaa varasemaid projekte: fotoseeriat „In Limbo“ ja „Hüdrostaatilised objektid.“ Näituse avamisel 28. oktoobril on võimalus kohtuda kunstnikuga ning artist talkil vestelda näituse valmimisest, reflektsioonist ja tagasisidest.

Näitust saadab samanimeline pisitrükis, milles sisalduvad intervjuu, fotod ja artikkel tutvustavad Eltermaa loomingut ning annavad näitusele täiendavat tausta. Intervjuu viis läbi ja toimetas Heiti Kulmar, näituse teemasid käsitleva artikli autor on vabakutseline kuraator ja kriitik Jekaterina Shcherbakova. Kataloogi kujundajaks on Jaan Evart. Tõlge ja keeletoimetus Martin Luigalt. Trükis ilmub eesti ja inglise keeles.

Kuraator: Heiti Kulmar
Konsultant: Hanna-Liis Kont
Graafiline kujundus: Jaan Evart

Töögrupp/Team: Liis Haasma, Joanna Hoffmann, Margus Joonsalu, Julia Polujanenkova, Ago Teedema, Urmo Teekivi, Piia Õunpuu

TÄNAME: Ruben Alonso, Digifoto, Duo pildiraamid, Joanna Hoffmann, Kane Metall, Kivihoov, Klaasissepp, Kolmeraudne Eriprojektid, Ainu Loorits, Krista Loorits, Kadi Meriluht, Kaarel Raig ja Jekaterina Shcherbakova.

TOETAJAD: Hektor Design Hostel, Eesti Kultuurkapital, Tartu Linn

Näitus meedias:

I. Grigor, “Kunstiministeerium. Tutvustatakse põgusalt Sten Eltermaa ja Tarvo Hanno Varrese vaadet Brüsselile” – Klassikaraadio, 14. XII 2017

T. Rander, “Võõrandumise psühhogeograafia” – Sirp, 15. XII 2017

Näitusevaated

Lisainfo:
Heiti Kulmar
Skulptuurikogu hoidja
+372 58581678
heiti@tartmus.ee