fbpx

Muuseumi valik 2014: Edgar Tedresaar

Tartu Kunstimuuseum on oma sünnipäeva paiku proovinud pakkuda kunstisõpradele tõeliseid maiuspalu. Viimastel aastatel peale Kunstikabineti avamist on selleks olnud projekt nimega „Muuseumi valik”, kus pakume mõnele meile eriti silma jäänud noorele autorile esimese muuseuminäituse võimalust. Varasemalt on valituks osutunud Anna Hõbemäe ja Alar Tuul, kes mõlemad pakkusid talviselt külmal ajal ekstra selle väljapaneku jaoks valminud sooje ja erksavärvilisi komplekte, mis tõstsid nende eripära esile parimal võimalikul moel.

Selle aasta muuseumi valikuks on 2010. aastal Tartu Kõrgema Kunstikooli ja tänavu Tartu Ülikooli maaliosakonna magistrantuuri lõpetanud Edgar Tedresaar. Varasemalt jäi Tedresaar silma peaasjalikult oma chagallilikke tsitaadikatkeid sisaldavate sürrealistlike kompositsioonidega, mistõttu kutsus Tartu Kunstimaja galerist Indrek Grigor teda juba lõpetamise ajal üheks säravaimaks TKK kasvandikuks. Viimase paari aasta jooksul on ta hakanud aga üha enam viljelema värvitud ja kokku õmmeldud tekstiilil põhinevat abstraktset maali, mille üheks tõukepunktiks on olnud Jaan Elkenijuhitav maalidekonstruktsiooni kursus.

Sellisel moel saadud tulemustes on midagi Lucio Fontana ja Antoni Tàpiesi vahelist ning kohe kindlasti kumab nendest valikutest läbi arte povera esteetika. Tedresaare enda jaoks on tegemist maastike ja portreedega, milles on keskseks küsimuseks see, kuidas väljuda maalikunsti piiridest, säilitades samas nii maalilisus kui manuaalsus. Antud näitusel on ta varasemat peamiselt rohekas-hallides toonides paletti rikastanud ning muutnud maalide ülesehituse veelgi skulpturaalsemaks.

Koordinaator Peeter Talvistu
Toetab Eesti Kultuurkapital

Näitusevaated
Meediakajastus

K. Asmer, Edgar Tedresaare meditatiivsed maastikud. – Tartu Postimees 28. XII 2014, http://pluss.postimees.ee/v2/3038293/edgar-tedresaare-meditatiivsed-maastikud