fbpx

Muuseumi valik 2012. Anna Hõbemäe

Reedel, 16. novembril kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimuuseumi kunstikabinetis uus näitus “Muuseumi valik 2012. Anna Hõbemäe”.
 
Tartu Kunstimuuseum on püüdnud alati oma sünnipäeva paiku pakkuda külastajatele kingitusena midagi erilist. 70. juubeli puhul 2010. aastal projitseerisime Viltuse maja otsafassaadile kuuel ööl kunsti lühiprogramme ning mullu esitlesime ülimenukaks osutunud näitusel “Klassikutelt armastusega” oma varamut. Sellel aastal alustame seoses Kunstikabineti valmimisega uut näituste traditsiooni pealkirjaga “Muuseumi valik”, mille eesmärgiks on igas novembris pakkuda oma ruume mõnele värskele andele, kes viimaste aastate jooksul meile eriliselt silma on jäänud. Selle aasta valik on teie ees! Ühtlasi on see ka kunstimuuseumi soovitus ja garantii, et tegemist on andeka ja lootustandva noore kunstnikuga.
 
Mõnikord tuleb kunstist rääkida. Seda seletada, arutada ja analüüsida. Taolistel puhkudel saab tekst kunsti osaks, muudab selle mõistetavamaks, avardab piire. Aga mõnikord on rääkimine ja seletused liiast. Kunst räägib iseenda eest. Värvid karjuvad.
 
Anna Hõbemäe maastikud langevad viimasesse kategooriasse. Neid juba esimest korda nähes on kõik koheselt selge. Nad täidavad ruumid puhta energiaga, mida lahti seletada on võimatu. Juba magistri kraadi omandades jäi Hõbemäe silma oma käredalt puhastes toonides maastikega, milles esmapilgul pole midagi eestilikku. See areng on üha edasi sammunud. Need on ideaalmaastikud ja seega hüperboolid. Kuid samamoodi nagu täiuslikult sinine taevas võtab kokku kõik silmapiirid, sõnastavad Hõbemäe jõulistes pintslitõmmetes maalid kõigi maastike summa. Seletusi pole lihtsalt rohkem vaja.
 
Anna Hõbemäe on sündinud 1986. aastal Valgas ning omandanud Tartu Ülikooli maaliosakonnas bakalaureuse (2009) ja magistri (2011) kraadid. Viimase eest sai tema maastikumaalide seeria kõrgeima võimaliku hinde ja komisjoni üksmeelse vaimustuse osaliseks. Ta on osalenud arvukatel grupinäitustel ning tema järgmine isikunäitus avatakse 29. detsembril Tallinna Linnagaleriis.
 
Näitus Tartu Kunstimuuseumis jääb avatuks 16. detsembrini.
 
Peeter Talvistu
näituse organiseerija