fbpx

Marge Monko. Kuidas kanda punast?

Neljapäeval, 4. juulil kl 17.00 avatakse Tartu Kunstimuuseumis Marge Monko, 2012. aasta Henkel Art.Awardi laureaadi, isikunäitus “Kuidas kanda punast?”.  Henkel Art.Awardile saavad kandideerida alla 40-aastased Ida-Euroopa kunstnikud ning preemiaga kaasnevad personaalnäitused koduvabariigis ning Viini Mumokis.
 
Eesti kunstiavalikkus tunneb Marge Monkot kui oma huvideringi väga teadlikult määratlevat, selles asjatundlikult toimetavat ja teemadesse sügavuti minevat kunstnikku. Tema loomingu keskne uurimisobjekt on naiste positsioon ühiskonnas alates kodanluse tekkimisest ja industrialiseerimisprotsessist, lõpetades postsotsialistlikus siirdeühiskonnas toimuvate rollimängudega. Kuidas defineerib end naine industrialiseerimise ja kapitalismi erinevates arengustaadiumides? Kuidas määravad elukutse ja ühiskondlik funktsioon elustiili ning millised on selle puudused ja eelised? Millist mõju on avaldanud naise professionaalsele identiteedile ideoloogia ja maailmamajanduse olukord? Kuidas võiksime mõtestada enese jaoks sotsialismikogemust? Mida oleks meil sellest n-ö punasest ideoloogiast õppida? Kuidas üldse tänapäeval punast “kanda”? Need on küsimused, mis saadavad Marge Monko näitust ning millega kunstnik kutsub vaatajat kaasa mõtlema.
 
Näitusega “Kuidas kanda punast?” kaasneb buklett, mis sisaldab põhjalikku intervjuud kunstnikuga tema loomingulisest praktikast. Trükise on koostanud Rael Artel, toimetajad Rael Artel ja Tiiu Talvistu, keeletoimetaja Dana Karjatse, disainer Mikk Heinsoo. Trükitud Greifis, eesti keeles, 32 lehekülge.
 
Marge Monko näitus Viini Mumokis toimub 25.10.2013–02.02.2014.
 
Marge Monko (sünd 1976) on lõpetanud  bakalaureuse-  ja magistriõppe Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonnas ning täiendab end praegu Kaunite kunstide kõrgkoolis (HISK) Gentis, Belgias. Ta on osalenud paljudel näitustel Eestis ning väljaspool, muuhulgas kunstibiennaalil Manifesta 9 (Genk, Belgia). Samuti oli Monko üks Köler Prize 2012 nominentidest.
 
Näituse on kujundanud Valge Kuup OÜ, graafiline lahendus Mikk Heinsoolt.
 
Tänud: Marje Eelma, Rainer Fuchs, Herdis Olmaru, Ruta Rannu, Tiiu Talvistu, Peeter Talvistu, Reimo Võsa-Tangsoo.