fbpx

Malle Leis. Kollane suvi

Malle Leis, eesti kunsti grand old lady, tuli siinsele kunstimaastikule 1960. aastatel. Leis ütles lahti meie varasemale kunstile omasest illusoorse õhu ja valguse abil loodud pildiruumist ning ehitas popkunstile iseloomulike puhaste lokaaltoonidega oma tasapinnalise maaliruumi.

Leis alustas kunstiõpinguid 1958. aastal Tartu Kunstikoolis ja lõpetas 1968. aastal ENSV Riikliku Kunstiinstituudi lavakujunduse erialal. Tõnis Vindi poolt ellu kutsutud loomingulise ühenduse ANK ’64 liikmena kuulus ta kunstnike põlvkonda, keda iseloomustas idealistlik ja otsinguline vaim. Leisi 1960. aastate töödes näeb ajastule iseloomulikku abstraktsionismi ja kollaaži kasutust, kuid neis on juba ka ära tuntavaid reaalelu objekte – lilli, sipelgaid, liblikaid, vikerkaari.

1970. aastate hakul tulevad Leisi maalidesse “Noored inimesed”, “Tüdrukud”, “Mehed”, “Mees mere ääres” impersonaalsed inimesed. Neis Leisi tardunud oleku ja suletud ilmega tegelastes on hilisemad kunstikäsitlejad tajunud ajastuomast eksistentsialistlikku ängi. Samasse aega kuulub aga ka üks Leisi populaarsemaid maale “Punased hobused”, mis siiani toidab müüti Leisist kui igavesest lillelapsest.

Nimetud noored inimesed Leisi maalidel said peatselt endale nime, olles esialgu küll lihtsalt Leili, Milvi või Ele. 1978. aastal valmis aga esimene konkreetse määratlusega töö “Näitlejanna Kersti Kreismanni portree”, millele järgnes ridamisi teistegi eesti kunstnike ja kultuuritegelaste portreesid: Irja Kändler, Mari Saat, Boris Bernstein, Evi Pihlak, Raul Meel jt.

Kunstniku firmamärgiks kujunesid aga nende tavalisest kontekstist välja tõstetud suured värvikirevad lilleõied. Lilled-taimed on Leisi loomingus kogu aeg olemas olnud, olgu need siis maalidel, akvarellis või serigraafiates, nad elavad tema piltidel vitaalset elu, kohati suisa vitaalsemat kui inimesed.

Näitusega kaasneb rikkalikult illustreeritud raamat Malle Leisi töödega, mida saadavad artiklid Katrin Kivimaalt ja Bojana Pejićilt, Tiiu Talvistu kiriintervjuu autoriga, Villu Jõgeva sissevaade tema siiditrükkide sünnilukku jm. Koostanud Tiiu Talvistu, tõlge inglise keelde Kersti Unt, toimetanud Richard Adang ja Kristi Metste, kujundanud Tiit Jürna.

Näitusega kaasnevad Eesti popkunsti tutvustavad haridusprogrammid vanematele kooliastmetele ja lillelise kunstiteose loomise töötoad noorematele.

Näituse tööd pärinevad Eesti, Tartu ja Viinistu kunstimuuseumist, Narva Muuseumist, erakogudest ja Malle Leisilt.
Näituse kujundas Tiit Jürna.
Täname toetuse eest Eesti Kultuurkapitali.
Kuraator: Tiiu Talvistu.

Näitusevaated
Meediakajastus

Avamise video: https://www.youtube.com/watch?v=f0o7YUpMSp0

R. Hanson, Tartu kunstimuuseum läheb talvele vastu kollase suve piltidega. – Postimees, 27. XI 2014, http://tartu.postimees.ee/v2/3007883/tartu-kunstimuuseum-laeheb-talvele-vastu-kollase-suve-piltidega

T. Talvistu, Malle Leis. Kollane Suvi.  – KesKus november 2014, http://kes-kus.ee/malle-leis-kollane-suvi/

K. Nurk, Lootuselt loomulik Malle Leis.  – Sirp 20. II 2015, http://www.sirp.ee/s1-artiklid/c6-kunst/lootusetult-loomulik-malle-leis/

S. Jõgeva, Malle Leisi tütar. – Kunst.ee 1/2015.