fbpx

Maalimise kolm õppetundi. Jonas Gasiūnas (Leedu), Paweł Łubowski (Poola) ja Kaido Ole (Eesti)

Näituste “Maalimise kolm õppetundi. Jonas Gasiūnas (Leedu), Paweł Łubowski (Poola) ja Kaido Ole (Eesti)” ning “Flo Kasearu. Monoloog” avamine Tartu Kunstimuuseumis
 
Reedel, 14. septembril kell 17 avatakse Tartu Kunstimuuseumi näitusemaja II ja III korrusel kaks uut väljapanekut: rahvusvaheline näitus „Maalimise kolm õppetundi: Jonas Gasiūnas (Leedu), Paweł Łubowski (Poola) ja Kaido Ole (Eesti)” ning eelmisega seotud näitus „Flo Kasearu. Monoloog”. Avamisel viibivad nii kunstnikud J. Gasiūnas, P. Łubowski ja K. Ole kui ka kuraatorid K. Stanisławski (Poola) ja A. Zalpis (Leedu).
 
Näituse ühe kuraatori Krzysztof Stanisławski sõnade järgi ei ole “Maalimise kolm õppetundi” ei moodsa ega lihtsa maalikunsti näitus, ehkki see koondab visuaalselt erakordselt atraktiivseid teoseid, mis võivad meeldida nii laiale publikule kui ka rafineerituma maitsega vaatajale. Need teosed on intrigeerivad, mõtlemapanevad, võimaldavad mitmetahulist tõlgendamist, lükkavad liikuma rohkesti assotsiatsioone, vahel on need humoorikad või iroonilised, samas väga ausad ja kalkuleeritud.
 
Tegijad on ise seda näitust võrrelnud järk järgult puhkeva õiepungaga. Esimene puhkemine leidis aset Poznanis alternatiivses Szyperska Galeriis ning teine Kaunases M. K. Čiurlionise nimelise Rahvusmuuseumi maaligaleriis. Iga kord täiendati näitust uute töödega ning samas rõhutati iga kunstniku stiili erinevust. Nende teadlikku, isikupärast ja moodsat lähenemist maalikunstile kui meediumile, kui kunstilise väljenduse keelele ja filosoofiale. Sel kombel ei ole projektil üksnes esitlev funktsioon, vaid see ka inspireerib kunstnikke, kes järjest enam on angažeeritud dialoogi kuraatoritega ja ka omavahel. See ei ole enam näitus, vaid ka väitlus, mis areneb aegamööda, aga süstemaatiliselt; see on läbi põimunud allusioonide ja uute tõlgendusplaanidega, samamoodi nagu „õitsev” poeem. „Maalimise kolm õppetundi” on Tartu Kunstimuuseumis Poznani ja Kaunase näitustega võrreldes veel suuremas formaadis. Väljapanekuga kaasneb poola-leedu-eesti keelne kataloog.
 
„Maalimise kolm õppetundi: Jonas Gasiūnas (Leedu), Paweł Łubowski (Poola) ja Kaido Ole (Eesti)” jääb Tartus avatuks 4. novembrini.
 
Esimese kolme nädala jooksul on suure  näitus sees muuseumi Kunstikabinetis võimalik kaasa elada Kaido Ole videomonoloogile, mille kunstnik Flo Kasearu valmistas Ole selle kevadiseks suurnäituseks Kumu kunstimuuseumis. Suures tühjas valges saalis kaamerasse vaatav kunstnik paneb ka kõige kunstikaugema külastaja mõtlema koherentse ja loomingulise näituse sünniraskustest. Kuidas tekib komplekt, mis edastaks vaatajale seda narratiivi ja neid emotsioone, mida looja pakkuda on soovinud? Antud väljapaneku puhul on tegemist esimese pääsukesega Tartu Kunstimuuseumi uuest lühinäituste sarjast „Liikuv kunst“. „Monoloog“ jääb avatuks 30. septembrini.