fbpx

Luuserid. Üks vaade muuseumi tulmetele

Näitus vaatleb lähiaastatel Tartu Kunstimuuseumi soetatud teoste ja eesti kunstiklassikasse kuuluvate autorite kaudu meie ühiskonna valupunkte.

Projekti ajendiks on kaks samanimelist kunstiteost – 1997. aastal valminud Kai Kaljo video, milles kunstnik räägib avameelselt situatsioonikomöödiate naerupahvatuste saatel oma elust, ning 2011. aastal Anna-Stina Treumundi poolt eelmisele tehtud kommentaar, kus rääkija ja naerjad on näiliselt peapeale pööratud. Need üle kümne aastase vahega valminud videod on samas ka tänapäevase Eesti ühiskonna valupunktide peegeldus. Nagu nende pealkirjadki ütlevad, on vaatluse all kaotajateks ja võitjateks, üheks ja teiseks lahterdamine. Taoline sisutu sildistamine ja kastidesse paigutamine toimub pidevalt ning on üha enam muutunud takistuseks reaalsele ja praktilisi tulemusi omavale diskussioonile.

Tembeldamine Teiseks tuleneb soovist marginaliseerida ja me kõik teeme seda.

Antud näitus proovib Tartu Kunstimuuseumi kogude põhjal pakkuda valikut taolistest Teistest. Alustades konkreetsetest indiviididest jõutakse lõpuks välja laiemate teemadeni nagu eesti keel, vähemused, rahvuslus, tööpuudus, turumajandus ja väljaränne. Kogedes pea igapäevaselt Eesti (lähi)ajalooga mängivat retoorikat, on näitusele toodud mõningad nö eesti kunsti klassikasse kuuluvad autorid, kelle isikute, elulugude ja teoste abil on vaatluse alla võetud meie keeruline minevik läbi viimase aastasaja, sest paljuski peituvad praeguste probleemide juured just seal.

Esimest ja Teist, luusereid ja naerjaid, on olemas samapalju kui on vaatepunkte. Seekord pakume teile neist ühte.

Näitusel eksponeeritavad kunstnikud: Peeter Allik, Flo Kasearu, Karin Luts, Edward von Lõngus, Rauno Thomas Moss, Tanja Muravskaja, Karl Pärsimägi, Mark Raidpere, Johannes Saal, Toomas Sarapuu, Ahti Seppet, Soho Fond, Diana Tamane, Toomas Thetloff, Mare Tralla, Anna-Stina Treumund, Arno Vihalemm, Eduard Wiiralt.