Tartu Kunstimuuseumis avatakse 17. jaanuaril kell 18.30 rahvusvaheline grupinäitus „Lugusid kuulumisest. Kaasaegne kunst Rootsist“. Näitusega jõuavad Tartusse läänenaabrite kunsti viimase aja silmapaistvamad autorid ja teosed, mis tegelevad kuulumist ja kõrvalejäetust puudutavate ühiskondlike valukohtadega nii Rootsis kui ka mujal.
Rootsi on tuntud riigina, mis panustab palju oma inimeste sotsiaalsesse heaollu ja võrdsusse. Samuti on Rootsi olnud äärmiselt avatud immigratsioonipoliitikaga, olles viimastel aastatel vastu võtnud suure hulga sõjapõgenikke (enim aastal 2015). Sellegipoolest tuleb võõra tausta või teistmoodi eluviisidega inimestel ka Rootsis igapäevaselt silmitsi seista selliste probleemidega nagu kohanemisraskused, kõrvalejäetus ja diskrimineerimine. Need probleemid on aktuaalsed ka mitmete kunstnike jaoks. Läbi teoste väljendatakse oma emotsioone ja isiklikke kogemusi ning püütakse tõsta ühiskonna teadlikkust vähemusgruppide või kõrvalejäetute olukorrast.
Kuigi tegu on rootsi nüüdiskunsti näitusega, on osalevad kunstnikud väga erineva taustaga: nende seas on nii immigrante, immigrantide lastena juba Rootsis sündinud kunstnikke kui ka mitmenda põlve rootslasi. „Kuraatoritena seisime seega dilemma ees, keda me multikultuurses ühiskonnas üldse loeme rootsi kunstnikuks. Otsustasime lähtuda lokaalsusest ehk aktiivsusest rootsi kunstiväljal, mitte sünnimaast ega kodakondsusest,“ selgitavad kuraatorid autorite valikut.
Tartmusi näitusteprogrammis on olulisel kohal rahvusvahelise kunsti tutvustamine ja kuigi näitus keskendub rootsi kunstile ja kontekstile, on kuulumise ja mittekuulumise teemad universaalselt tähenduslikud, võimaldades tõlgendamisruumi, paralleelide tõmbamist ning samastumist ka siinse vaataja positsioonilt.
Näitusega kaasneb mitmekülgne haridusprogramm, sealhulgas kiusuennetusprogramm „Kunstiga kiusamise vastu“, mis on valminud koostöös Eliis Vaino, Eesti Kunstimuuseumi ja SA Kiusamisvaba Kooliga.
Näitusega käib kaasas eesti- ja ingliskeelne kataloog, mis sisaldab näituse kontseptsiooni ja eksponeeritud teoseid avavaid ning kommenteerivaid tekste nii eesti kui ka rootsi autoritelt.
Näitus „Lugusid kuulumisest. Kaasaegne kunst Rootsist“ jääb avatuks 5. maini 2019.
Osalevad kunstnikud: Meira Ahmemulic, Meriç Algün, Sahar Al-Khateeb, Annika Eriksson, Santiago Mostyn, Tova Mozard, Sirous Namazi, Dana Sederowsky
Kuraatorid: Joanna Hoffmann, Hanna-Liis Kont
Koordinaator: Kristlyn Liier
Haridusprogramm: Kristel Sibul ja Eliis Vaino koostöös Kiusamisvaba Kooli ja Eesti Kunstimuuseumiga
Graafiline disain ja näituse kujundus: Norman Orro
Näituse konsultant: Renée Padt
Kataloogi kaasautorid: Meira Ahmemulic, Frida Sandström, Keiu Virro
Näituse meeskond: Indrek Aavik, Nele Ambos, Indrek Grigor, Margus Joonsalu, Maria Johanna Kull, Heiti Kulmar, Jaanika Kuznetsova, Kristlyn Liier, Kristel Sibul, Kristo Tamm, Peeter Talvistu, Ago Teedema, Urmo Teekivi
Täname: Lena Malm, Merike Karolin ja Tartu Oskar Lutsu nimeline Linnaraamatukogu
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing ja Iaspis, Rootsi Kunstikapitali komisjon rahvusvahelistele kujutava ja rakenduskunsti programmidele ning Rootsi Suursaatkond.
“Lugusid kuulumisest. Kaasaegne kunst Rootsist” Keskus, 15.04.2019
“Võõras on valus olla” Sirp, Gea Kangilaski 26.04.2019
“Küsimused, mis leiavad vastuse kunstisaalis” Õpetajateleht 08.02.2019
Näitusevaated
Pildistas: Taavi Piibemann