fbpx

Lola Liivat. Vaimu vastupanu

07.09.18 – 06.01.19

Tartu Kunstimuuseumis on 8. septembrist avatud abstraktse maalikunsti elava legendi Lola Liivati loomingu ülevaatenäitus. Väljapanek „Vaimu vastupanu“ tutvustab lisaks Liivati pea 70-aastasele kunstnikukarjäärile ka noorema põlvkonna maalikunstnike teoseid. Läbi muuseumi I ja II korruse kulgev näitus on avatud kuni 6. jaanuarini.

Lola Liivat on Eesti abstraktse maalikunsti üks olulisemaid edendajaid, olles abstraktse ekspressionismi üks esimesi maaletoojaid. Suure osa oma kunstnikuteest töötas Liivat nõukogude võimu kontekstis, mil abstraktne kunst oli taunitud või lausa keelatud.

Lola Liivati loomingu ülevaatenäitus kuulub „elavate legendide“ sarja, kus on eelnevalt esinenud Enn Põldroos, Malle Leis, Mare Mikoff ja Peeter Allik. Näitus annab ülevaate Liivati loomingust alates õpingute käigus valminud teostest 1950. aastatel kuni tema viimaste aastate maalideni, keskendudes peamiselt kunstniku abstraktsetele töödele.

Lisaks on eksponeeritud väike valik teoseid noorema põlvkonna kunstnikelt, kes praegusel ajal abstraktse maaliga tegelevad – väljas on Liisi Eelmaa, Merike Estna, Liis Kogeri, Laura Põllu ja Mart Vainre tööd. Teoste valikus on esindatud ennekõike maalilise abstraktsionismi eripalgelised näited.

Liivati teoselt pärinev näitusepealkiri „Vaimu vastupanu“ viitab kunstniku autoripositsioonile ja loomingulisele teekonnale, ühendades autori sisekaemusliku poole vajadusega ühiskondlikele tingimustele vastu seista ja nende kiuste edasi kesta. Võib tõdeda, et see on Liivatil ka õnnestunud – läbi erinevate otsingute ja viimaks oma käekirja leidmise on ta jätnud Eesti abstraktse kunsti lukku ainukordse jälje.

Näitusega kaasneb mahukas kataloog, mis sisaldab Liivati loomingut ja selle erinevaid kontekste analüüsivaid artikleid, intervjuud kunstnikuga ning noorte autorite lühitekste nende ja abstraktse kunsti suhete kohta. Kataloogi täiendavad näitusel eksponeeritud teoste reproduktsioonid. Koostaja: Hanna-Liis Kont; artiklite autorid: Liisa Kaljula, Hanna-Liis Kont, Susan E. Reid, Tõnis Tatar; graafiline kujundus: Martin Veisman; 200 lk, eesti ja inglise keeles.

Näitust saatvas haridusprogrammis leidub nii töötubasid, milles avatakse abstraktse kunsti eri tahke, kui ka muuseumitunde, kus tuleb jutuks abstraktsionismi ajalooline roll ning selle tähendus ja mõju tänases päevas. Info haridusprogrammide kohta ja broneeringud: kristel@tartmus.ee.

Toimkond

Osalevad kunstnikud: Lola Liivat, Harry Colman, Liisi Eelmaa, Merike Estna, Liis Koger, Laura Põld, Mart Vainre

Kuraator: Hanna-Liis Kont

Koordinaator: Kristlyn Liier

Näituse kujundus: Laura Põld

Graafiline kujundus: Martin Veisman

Eksponeeritud teoste omanikud: Eesti Kunstimuuseum, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Tartu Ülikooli Kunstimuuseum, Viinistu Kunstimuuseum, Erich Kõlar, Toivo Tasa, erakogud.

Näituse töögrupp: Richard Adang, Nele Ambos, Tanel Asmer, Merli-Triin Eiskop, Joanna Hoffmann, Mare Joonsalu, Margus Joonsalu, Signe Kivi, Arvi Kuld, Maria Johanna Kull, Heiti Kulmar, Jaanika Kuznetsova, Anti Saar, Kristel Sibul, Peeter Talvistu, Kristo Tamm, Ago Teedema, Urmo Teekivi, Piia Õunpuu

Täname: Brigit Arop, Iti Kaasik, Liisa Kaljula, Reen Liivat, Raido Pedak, Elena Poznjak-Kõlar, Kaire Nurk, Tiiu Talvistu

Toetaja: Eesti Kultuurkapital

Näitusevaated

Virtuaaltuur näitusel


Artiklid:

K. Łabowicz-Dymanus  „Lola Liivat ja kosmiline plahvatus“ – Kunst.ee, 4/2018.

K. Nurk „Abstraktsionismikuninganna juubelinäitus“ – Postimees, 23.10.2018

K. Piirimäe „Vaimu vastupanu algas “Zarathustra” lugemisest“ – Tartu Postimees, 02.10.2018

R. Põldsam „Abstraktsioon kui selgus“ – Sirp, 28.09.2018

R. Hanson „Abstraktsionismi kuninganna saabus oma näitusele sinises“ – Tartu Postimees, 09.09.2018.

T. Kolk „Kütkestavate siniste paleti looja“ – Postimees, 16.08.2018.

Tele:

„OP+“ 20.09.2018 – Lola Liivat alates 28. minutist. 

„Aktuaalne kaamera“ 07.09.2018 – Lola Liivat alates 25. minutist.