fbpx

Lingid maailma: Vito Acconci

Tartmusi projektiruumis leiab 2017. aastal aset kolmest väljapanekust koosnev näitusesari „Lingid maailma“, mis tutvustab rahvusvaheliselt tunnustatud kunstnike videoteoseid ja paigutab need kohalike autorite loominguga dialoogi. Sarja esimesel näitusel eksponeeritakse tuntud USA kunstniku Vito Acconci (s 1940) teost Two Cover Studies (1970), mis on dialoogis Anna-Stina Treumundi isikunäitusega „M-i märg unenägu“.

Acconci lõi 1970. aastatel arvukalt performance’il põhinevaid kontseptuaalseid videoid, mis on tänu oma radikaalsusele ja terviklikkusele videokunsti arengulugu tugevalt mõjutanud. Kunstnik jäädvustas lihtsustatud ja sageli kordusele üles ehitatud tegevusi, olles seejuures mõjutatud 1960. aastatel esile tõusnud minimalismi ideedest. Erinevalt mitmetest teistest minimalismiga seotud kunstnikest, asetas Acconci end füüsiliselt oma teoste keskmesse, nihutades tähelepanu kunstiobjektilt kunsti loomise protsessile ja selle füüsilisele allikale – kehale. Tema 1970. aastate videotöödes on ära tuntav ka samal ajal esile kerkinud feminismi mõju. Kunstnik viitab korduvalt piiravatest ühiskondlikest normidest tulenevatele pingetele ja võimuvõitlusele naiste ja meeste vahel. Oma ideede edastamiseks lavastas ta absurdini võimendatud konfliktolukordi, mis on tänaseni kõnekad ja tõstatavad küsimusi lubatud ja lubamatu käitumise piiride kohta. Eksponeerimisele tulev 1970. aasta teos Two Cover Studies on Acconci selle perioodi videoloomingu iseloomulik näide, mis pakub Treumundi näitusel tõstatatud soolise võrdõiguslikkuse ja võimu teemadele ühe täiendava vaatenurga.

Näituseid „Lingid maailma: Vito Acconci“ ja „M-i märg unenägu“ saab samaaegselt vaadata kuni 26. veebruarini 2017. Acconci näitus on avatud nädal kauem ehk 5. märtsini.

Näitusega kaasnevad tuurid, registreerimine: kristel@tartmus.ee.

 

Kuraator: Hanna-Liis Kont

Graafiline disain: Viktor Gurov

Näituse töögrupp: Eva Mahhov, Julia Polujanenkova, Urmo Teekivi

Täname: Rael Artel, Joanna Hoffmann, Sten Ojavee, Peeter Talvistu

Teos pärineb Electronic Arts Intermix (EAI), New York kogust.

Näitusesarja „Lingid maailma“ toetab Eesti Kultuurkapital.

 

Lisainfo:
Hanna-Liis Kont
näituste osakonna juhataja
Tel: 58817801
Email: hannaliis@tartmus.ee

Meediakajastus

R. Hanson, Tartmus näitab videokunsti mõjutanud teost viimaseid päevi. – Tartu Postimees 03. III 2017, http://tartu.postimees.ee/4034063/tartmus-naeitab-videokunsti-mojutanud-teost-viimaseid-paeevi