fbpx

Lingid maailma: Leslie Thornton

Tartu Kunstimuuseum avab 22. detsembril rahvusvahelist videokunsti tutvustava näitusesarja „Lingid maailma“ kolmanda väljapaneku. Näitusesari paigutab tunnustatud väliskunstnike teosed dialoogi kohalike autorite loominguga. Sel korral eksponeeritakse USA videokunstniku Leslie Thorntoni teost. Näitus jääb avatuks 18. veebruarini 2018.

Näitusesarja raames on eksponeeritud Thorntoni 1981. aastal loodud video „Jennifer, Where Are You?“ („Jennifer, kus sa oled?“), mis kujutab väikest tüdrukut, kes mängib punase huulepulga ja tuletikkudega samal ajal kui taustal kostev mehehääl – tõenäoliselt tüdruku isa – hüüab korduvalt: „Jennifer, Where Are You?“. Teos toob selge kontrastina esile lapse süütu huvi ja täiskasvanu ärevuse ning hirmu neid ümbritseva maailma vastu.

Thorntoni videot saab vaadata dialoogis näitusega „Julie Hagen-Schwarz. Eesti esimene naiskunstnik“, mis annab ülevaate 19. sajandi silmapaistvamast Tartu kunstnikust, keda võib pidada Eesti esimeseks professionaalseks naiskunstnikuks, kuna ta saavutas nii akadeemilise tunnustuse kui ka edu kohalikus kunstimaailmas. Hagen-Schwarzi elu ja loomingut on oluliselt mõjutanud nii tema vastuoluline suhe oma kunstnikust isaga kui tahe murda teatud ühiskondlikke norme ja kehtestada end naiskunstnikuna sellel ajal valdavalt meestekeskses kunstimaailmas. Thorntoni teos pakub nendesse teemadesse omanäolise sissevaate. Mõjudes samal ajal nii väga ajalooliselt kui kaasaegselt loob video juskui silla erinevate aegade vahele, mil naiskunstnikud on pidanud sarnaste probleemidega silmitsi seisma.

Teos kuulub Electronic Arts Intermix (EAI), New York, kollektsiooni.
Näitustesarja toetab Eesti Kultuurkapital, näitust toetab kauplus Sõbralt Sõbrale.

Näituse kuraator: Hanna-Liis Kont
Graafiline disain: Viktor Gurov

Näituse töögrupp: Joanna Hoffmann, Margus Joonsalu, Merli-Triin Eiskop, Julia Polujanenkova, Urmo Teekivi, Piia Õunpuu

Lisainfo:
Hanna-Liis Kont
hannaliis@tartmus.ee
+37253428229