fbpx

Lai kaader I. Tartu foto iseseisev algus

Kunstnikud: Vallo Kalamees, Toomas Kalve, Peeter Laurits, Ove Maidla, Tõnu Noorits, Malev Toom

Kuraator: Julia Polujanenkova

27.11.2015—17.01.2016

Alates 27. novembrist on Tartmusi projektiruumis võimalik vaadata näitust „Lai kaader I. Tartu foto iseseisev algus“. Väljapanek keskendub Tartu fotoskeenele ja sellel tegutsevatele kunstnikele. Lisaks fotodele saab näitusel osa ka projekti raames kogutud mälestustest.

Näitus on koostatud arhiivprojekti „Tartu 88“ raames, mis seekord keskendub Tartu fotoskeenele. Esimene osa „Lai kaader I. Tartu foto iseseisev algus“ keskendub 1990ndate algusest tänase päevani aktiivselt tegutsevatele ja näitustel osalevatele fotograafidele. Jaanuaris avatav teine osa „Lai kaader II. Tartu foto uus kool“ pöörab pilgu Tartu Kõrgema Kunstikooli fotoosakonnale ja sellega seonduvale uuele põlvkonnale.

1980ndates oli fotograafia populaarne kogu Eestis, seda tänu arvukatele fotoklubidele, mida leidus paljudes suuremates keskustes ning mis koondasid enda ümber arvukat liikmeskonda. Tartus tegutsenud fotograafid, kes omasid häid tehnilisi oskusi, kasutasid 1990ndatel avanenud uusi võimalusi reisimiseks ja info hankimiseks. Nende töödesse lisandus eksperimentaalsete tehnikate kasutamine. Mõned, nagu Toomas Kalve ja Ove Maidla, on tänaseni jäänud truuks alternatiivsete või vanade nö klassikaliste fototehnikate kasutamisele. Teised, nagu Tõnu Noorits, Malev Toom, Peeter Laurits ja Vallo Kalamees, uurivad ka digitaalse tehnika laialdasi võimalusi. Neist mitmed tegutsedes küll fotokunstnikena, kasutavad oma oskusi ka teistes fotograafiaga seotud valdkonnades nagu fotoajakirjandus, dokumentaal- või ka kommertsfotograafia.

Eksponeeritavad teosed ning lisamaterjalid pärinevad Tartu Kunstimuuseumi ja näitusel osalevate kunstnike kogudest. Intervjuud kunstnike ja kunstiteadlase Holger Rajaveega.

Näituse toimkond: Nele Ambos, Rael Artel, Karl Feigenbaum, Natalia Ivanova, Margus Joonsalu, Peeter Talvistu, Tiiu Talvistu, Ago Teedema
Graafiline disain: Tnxalatte disaini kollektiiv
Toetaja: Polven OÜ
Tänud: Viktor Karabut, Holger Rajavee
Repro: Toomas Kalve. Ajad I. 2006. Koloreeritud  foto. Tartu Kunstimuuseumi kogu.

Näitusevaated