fbpx

Lähedane ja kauge füüsika. Ülo Soosteri illustratsioonid

Alates reedest, 19. augustist on Tartu Kunstimuuseumis avatud Ülo Soosteri illustratsioonide näitus “Lähedane ja kauge füüsika. Ülo Soosteri illustratsioonid”. Joonistused on tehtud Moskvas 1963. aastal väljaantud füüsikateemaliste aimeartiklite kogumikule “Füüsika: lähedane ja kauge”. Näitus jääb avatuks kuni 9. oktoobrini 2016.

Tegemist on teadusillustratsiooni unikaalse näitega, mis on säilinud tervikliku originaaljoonistuste komplektina. Joonistustes on Sooster mänginud erinevate kujundite ja tähendusväljadega. Tema visuaalsed lahendused kujutada füüsikat on paeluvad, omanäolised ja ootamatult nutikad ning visuaalselt ja kultuuriajalooliselt oluline materjal. Näitusel on eksponeeritud 118 joonistust, lisaks on väljas originaalraamat ja mõned ideekavandid muuseumi deposiitkogust ning videointervjuu originaalraamatu koostaja Viktor Trostnikoviga. Muuseum ostis need joonistused oma kollektsiooni 2014. aastal.

Ülo Sooster (1924–1970) õppis Tartu Kõrgemas Kunstikoolis Pallas. Pärast sõda jätkusid kunstiõpingud Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis, kuid riigivastaste mõtete haudumise pärast saadeti ta kuueks aastaks Karanganda vangilaagrisse. Sealt 1956. a märtsis vabanenud, kolis ta naise kodulinna Moskvasse. Mitteametlikele kunstnikele nagu Sooster polnud väga palju teenimisvõimalusi peale raamatute illustreerimise. Ta illustreeris ja kujundas rohkem kui 80 erinevat raamatut, mille hulgas on nii laste- kui ka ulmekirjandust, populaarteaduslikke teoseid ja ka luulet.

Näitusega kaasneb raamat “Lähedane ja kauge füüsika Ülo Soosteri illustratsioonidega” füüsikaprofessor Jaak Kikase kommentaaridega. Raamatu idee tekkis soovist mõista joonistuste algset konteksti – füüsikat ja see on katse tekitada dialoogi tolleaegse maailmapildi ja tänapäeva vaataja-lugeja vahel.

Laupäeval 17. septembril kell 12-15 toimub muuseumis perepäev, kus osalejatel on võimalus mänguliselt näitust avastada ning ise oma illustratsioone luua.
Teadlaste Öö Festivali raames, mille teemaks on tänavu teadus ja ulme, toimuvad näitusel avalikud giidituurid:
Kolmapäeval 28. septembril kell 17:00
Neljapäeval 29. septembril kell 18:00
Reedel 30. septembril kell 17:00

Kuraator: Kadri Mägi
Graafiline disain: Jaan Evart
Näituse toimkond: Nele Ambos, Rael Artel, Karl Feigenbaum, Margus Joonsalu, Aap Kirsel, Sten Ojavee, Julia Polujanenkova, Kristel Sibul, Peeter Talvistu, Tiiu Talvistu, Ago Teedema
Täname: Jaan Evart, Jaak Kikas, Eha Komissarov, Küllike Pihkva, Julia Polujanenkova, Piret Põldver, Veiko Saago, Ene Sarap, Vladimir Solonenko, Tenno Pent Sooster, Henrik Sova, Kristiina Taluri, Peeter Talvistu, Tiiu Talvistu, Viktor Trostnikov, Boris Žutovski
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Tartu Linnavalitsus