fbpx

Kunstikabineti näitus “Stalini aja eesti inimesed – sotsrealismi inimlikum pale”

Näitus „Stalini aja eesti inimesed – sotsrealismi inimlikum pale” Tartu Kunstimuuseumis.
 
Kolmapäeval, 27. juunil kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimuuseumi näitusemaja kunstikabinetis näitus „Stalini aja eesti inimesed – sotsrealismi inimlikum pale“. Väljapanek haakub suure näitusega „Inimesed poolsajandis“ ning on järjeks näitusele „Eesti aja inimesed.“
 
Kui viimase peaesinejaks oli Nikolai Triik, siis Stalini aja näitusel on enim näidatud kunstnikuks Elmar Kits. Suur kunstnik, kes pidi taluma keerulise aja koguraskust. Kui hinges on vastupandamatu soov maalida ja kodus kolm väikest last, siis sai tookord valik olla ainult üks. Tänu oma suurele andele suutis ta aga ka selles laadis luua vägagi uhkeid ja võrratu maalilisusega tehtud töid. Imeliseks ajastunäiteks on Rebaste perekonna portree, suure hingesoojusega on maalinud  ta laste pildid ning aega ja inimesi trotsides kujutas ta end ise oma autoportreel.
 
Teiseks esinejaks on nõukogude vene kunstiharidusega Ilmar Kimm, kelle abikaasa ja Ernst Raudami portreedes näeb samuti sotsialistliku realism inimlikumat poolt.
 
Johannes Saal pole ilmselt teinud ühtki stiilipuhast sotsrealistliku pilti, ometi on tema üks kauneimaid abikaasa portreesid ilmeksimatult Stalini aega paigutatav.Kummardusena sellel raskel ajal muuseumis töötanud inimestele on näitusele valitud tookordse Tartu Kunstimuuseumi direktori (vaheaegadega 1941-1951) Voldemar Ermi (autor E. Kits) ja värskelt Tartu Ülikooli lõpetanud, hilisema kauaaegse Eesti Kunstimuuseumi direktori (1966- 1991) Inge Tedre portreed (autor Luulik Kokamägi).
 
Võrdlemiseks on välja pandud aga ka sotsialistliku realism kogu hiilguses kujutatud “Laulupidu” – vene töölisnoored ja rahvariides eesti tüdrukud laulukaare all tantsu keerutamas –  vene ristlejate ja lennukite valvsa pilgu all.
 
Näitus jääb avatuks 15. juulini.