fbpx

Kunstikabineti näitus “Endel Kõks. Asteekide kalender”

Kolmapäeval, 19. detsembril kell 17 avatakse Tartu Kunstimuuseumi kunstikabinetis näitus „Endel Kõks. Asteekide kalender“.  Väljapanek pakub huvitavat lisa  samas  avatud kunstniku suurnäitusele „Vapruse, vabaduse ja rõõmuga!“.
 
Endel Kõksi  leidis Eestist lahkununa oma uue kodu Rootsis Örebros.  Rahutu vaim viis teda  rändama erinevatele kontinentidele ning  pagulaskunstnike seas tituleeriti Kõksi „rahvusvaheliseks meheks“. Esmakordselt jõudis ta Ameerika mandrile 1967. aastal, pöördudes hiljem sinna mitmeid kordi tagasi. Ameerikas sai tema üheks inspiratsiooni allikaks ja kiindumuseks indiaani kultuur. Ta vaimustus 1972. aastal Mehhikot külastades maiade võimsatest püramiididest ja etnograafilisest pärandist. Kõks külastas mitmeid indiaanlaste reservaate nii USAs kui ka Kanadas ning jäädvustas sealset elu oma joonistustel. Esmased muljed settisid hiljem etnograafiliste mõjutustega kunstiteosteks, kus näeb indiaani pealikke nende värvikas riietuses. Inimkultuuri arengu keerdkäikude üle mõtiskles Kõks oma graafilistes lehtedes ning arutles artiklites. 1970. aastate abstraktses maaliloomingus, kus värv saavutab erakordse mõjususe ning lõuenditel näeb selle iidse kultuuri märke ja sümboleid, mille sekka vilksatab justkui aeg-ajalt ka meie rahvarõiva triibuseeliku motiive.
 
Näitusel näeb ka Endel Kõksi maalitud ning praegu elavat kõne ainet pakkuvat asteekide kalendrit, mis ennustavat paari päeva pärast saabuvat maailmalõppu. Apokalüptilistele meeleoludele vastanduvad aga indiaani legendid, kus tsivilisatsiooni arengut vaadeldakse ühest maailmast teise sunduvana, kus uus maailm loob taas oma päikese. Päike annab aga lootust elule.
 
Kunstikabinetis avatav väljapanek näitab nende mõjude otseste allikate jäädvustusi Kõksi loomingus ning pakub ka väikese valiku etnograafilisi esemeid Eesti Rahva Muuseumi kogudest. „Endel Kõks. Asteekide kalender“ jääb avatuks kuni 20. jaanuarini 2013. aastal. Seega  loodab Tartu Kunstimuuseum koos oma külastajatega maailma lõpu rahulikult üle elada.
 
Tartu Kunstimuuseum tänab Eesti Rahva Muuseumi ja Eesti Spordimuuseumi.