fbpx

Kunstikabineti näitus “Elmar Kits. Minu inimesed”

Tartu Kunstimuuseum teeb aasta avalöögi Elmar Kitse näitusega

Kolmapäeval, 23. jaanuaril kell 17 avatakse Tartu Kunstimuuseumi Kunstikabinetis näitus „Elmar Kits. Minu inimesed“.  Elmar Kits on (1913–1972) üks legendaarsemaid Pallase kunstikooli lõpetanud maalijaid, kelle sünnist möödub tänavu 100 aastat.

Elmar Kitse maalijaannet märgati juba tema esimesel suuremal esinemisel 1939, see oli aasta,  mil ta sai Pallase lõpudiplomi. Kitse tugevaks küljeks oli suurepärane koloriidivaist ja meisterlik erinevate žanrite valdamine. Tema loomingu paremikku kuuluvad maalid, kus kesksel kohal on inimesed tema lähikonnast, sageli tema pereliikmed. Neis töis on näha nii ajastu kui ka Kitse kui kunstniku muutumised. Esmalt maalib ta modelle aknast tulvavas valguses, mis oli üks armastatumaid impressionistide võtteid atmosfääri ja valguse jäädvustamiseks. Stalini aastad toovad tema töödesse õhuta ruumi ja suletud interjööri, kuid Kitse jäädvustatud isikud ja keskkond, milles neid on maalitud, annavad tunnistust vaimse maailma sõltumatusest. Kitse otsiv natuur viis ta vabamates oludes uute väljendusvõimaluste otsingule, mida 1950. aastate lõpust pakkus abstraktne kunst. Tema tingliku vormi ja endiselt hõrgu koloriidiga kompositsioonid olid ühed kunstiküpsemad 1960. aastate eesti kunstis. Nende tööde keskmes oli endiselt inimene.

Näitusel näeb Elmar Kitse varast autoportreed  ja samal ajal valminud suurt kunstniku perekonda  kujutavat kompositsiooni, samuti tema kaasteelisi Erika Kõksi, Voldemar Ermi, Virve Hinnovit, samuti omaaegset populaarset kompositsiooni „Noor perekond“ (1971), mis kujutab Saskia ja Andrus Kasemaad.

Kunstikabinetis avatavale Elmar Kitse väljapanekule „Minu inimesed“ pakub lisa ka  Tartu Kunstimuuseumis praegu avatud  suurnäitus „Endel Kõks, Vapruse, vabaduse ja rõõmuga!“, kus näeb samuti kunagise Tartu kolmiku Kõks-Kits-Mikko teoseid. Näitus „Elmar Kits. Minu inimesed“ jääb avatuks kuni 23. veebruarini.