fbpx

Kui teatrituled süttisid…

17.01.2020—29.03.2020

Näitus „Kui teatrituled süttisid…“ jutustab ühe teatri mitmekihilise loo, tutvustades Vanemuise algusajale keskenduvat graafikamappi „Teater Wanemuine 100“. Mapis kohtuvad kaks olulist ajahetke: eestikeelse teatri sünniaeg ja mapi valmimisaeg ehk 1970ndate algus, mil kohalikku teatrivälja mõjutas ühelt poolt ümbritsev nõukogude aeg, teisalt alanud teatriuuendus. Nendest kihistustest inspireerituna on mapp käesoleva näituse algimpulss ja keskne eksponaat.

Eesti Kunstiakadeemia tudengid, kes näituse kureerisid, sukeldusid kunstimaailmast teatriilma ning tõid muuseumi väikese osa eesti teatriajaloost. Tartu Kunstimuuseumi kogusse kuuluvat mappi ei ole teadaolevalt varem eksponeeritud. Sellest tulenevalt avanes võimalus mapis sisalduvad kollaažid detektiivlikult lahti harutada ja nende allikatesse kaevuda, et mapi tagamaid paremini tundma õppida.

Arhiivimaterjalid räägivad mitmetahulise loo, mis katab perioodi eestikeelse teatri sünnist kutselise teatri alguseni, põimides vahele pildikesi teatritegelastest, rahvapidudest, kostüümidest ja teatrimajadest. Vanemuise algusaeg jääb aktiivse rahvusloome faasi. Olulisel kohal oli rahvuslik narratiiv, eraldiseisvate sündmuste üheks sidumine ja tähtpäevade pidamine, mis aitasid kinnitada kollektiivset arusaama järjepidevusest.

Graafikamapi valmimist 1970ndatel võib pidada sümboolseks žestiks, millega vaadati tagasi lõppevasse peatükki eesti teatriajaloos. Samal ajal võttis võimust noorem põlvkond (Mati Unt, Evald Hermaküla jt) ja teatri olulisus eesti kultuuris oli hakanud kasvama. Improvisatsioon ja tinglikum kujundikeel panid vaataja senisest enam proovile.

Tartu Kunstimuuseumi projektiruum on alguste kohtumispaik, kus graafikalehed tähistavad esimese peatüki kujunemist eesti teatriajaloos ning Vanemuise 100. juubeli lavastuste helikatkendid viitavad 1970ndate teatriuuendusele. Näituseruum on inspireeritud Eesti teatri 1880ndate lavakujunduse toapildist, mil enamasti toodi teatripuhvetist lava keskele suur laud ja selle ümber Viini toolid. Nagu toona ei olnud vahet, kas tegemist on talutare, rüütlilossi või linnakorteriga, pakub ka näituseruum pidevaid muutusi ning mõtlemisainet eesti teatri  kohta praegu ja ajaloos nii külastaja seniste kogemuste kui ka näituseeksponaatide valguses.

„Teater Wanemuine 100“

Graafikamapp siiditrükitehnikas

Kalligraafia ja dekoor: Villu Toots

Graafika: Olev Soans

Tsitaadid: Karin Kask „Teatritegijad, alustajad“ (1970)

Konsultant: Teatri- ja Muusikamuuseumi vanem teaduslik töötaja Lilian Kirepe

Käsitsi trükkinud: näitleja Olev Eskola

 

Kuraatorid: Kristel Akerman, Gerli Mägi, Iti Niinemets, Veronika Ovsyannikova, Laura Rajala (Eesti Kunstiakadeemia näituseprojekti kursuse tudengid)

Graafiline disain: Tuuli Aule

Näituse helimontaaž: ERR arhiiv, montaaž Erik Pello

Töögrupp: Richard Adang, Nele Ambos, Indrek Grigor, Joanna Hoffmann, Hedi Jaansoo, Hanna-Liis Kont, Kristlyn Liier, Katrin Lõoke, Julia Polujanenkova, Riin Lisett Rei, Anti Saar, Peeter Talvistu, Kristo Tamm.

Täname: teater Vanemuine, NUKU teater ja muuseum, Tartu Ülikooli muuseum, Anu Allas, Maarin Ektermann, Annemari Parmakson, Mihkel Tikerpalu

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiakadeemia

 

 

„Kui teatrituled süttisid…” näituse brošüür

 

Näitusevaated
Fotograaf Taavi Piibemann
Vaata kõiki pilte siit

Virtuaaltuur näitusel

 

Meedia:

16.01.2020 “Graafikamapp üle aastakümnete taas publiku ees” – Sirp

18.01.2020 “Kui teatrituled süttisid…” Publikumärk – Raadio Kuku – Postimees. Saatejuht Liis Seljamaa.

20.01.2020 Kunstiteaduse tudengite kureeritud näitus jutustab Vanemuise mitmekihilise loo – Kunstiakadeemia