fbpx

Klassikutelt armastusega

17. novembril tähistab Tartu Kunstimuuseum oma 71. sünnipäeva ja selle puhul kutsume kõiki 18.-27. novembrini muuseumi tasuta vaatama plaanivälist näitust “Klassikutelt armastusega”. Avamine toimub 18.11 kell 17.00.

Üheks näituse tegemise ajendiks oli muuseumitöötajatele üllatav tõdemus, et ei meie külastajad, ega ka meie üle otsustajad ei hooma tegelikult Tartu Kunstimuuseumi kogude suurust ja väärtust. Kuna eesti erakogude üheks hindamiskriteeriumiks on kujunenud fakt, mitu Konrad Mäe maali see sisaldab, siis otsustasimegi näidata peaaegu kõiki meie kogus olevaid K. Mäe maale – kokku on neid 37. Vähema tööde arvuga on esindatud Kristjan Raud, kelle maale ja joonistusi on meil kokku 31, Ants Laikmaa, kelle maale on 44, Nikolai Triik, kellelt on 77 maali ja 85 joonistust, Ado Vabbe, kellelt on ligi 200 meisterlikku avangardi klassikasse kuuluvat joonistust ning 60 maali, Villem Ormisson, kellelt on meil 18 maali, Aleksander Vardi 115 maali ja 79 joonistust ja Elmar Kits 92 maali ja 39 graafilist lehte ja joonistust, Eduard Wiiralt 146 graafilist lehte ja joonistust ning 3 skulptuuri, Jaan Koort 12 skulptuuri, 3 maali ja poolsada joonistust, Anton Starkopf 508 skulptuuri ja 1900 joonistust ning Ferdi Sannamees, kellelt on meil 30 skulptuuri, 2 maal ning 57 joonistust ja graafilist lehte. Kõik see moodustab ainult ühe väikese killu Tartu Kunstimuuseumi pärandikogust, lisaks sellele on meil ka väga suur kaasaegse kunsti kogu. Kokku on TKM kogudes 40 521 originaalset, kordumatut ja ainulaadset kunstiteost. Avangardsema kunsti armastajas peaks huvi äratama KIWA spetsiaalselt Pallase kunstnike töödele mõeldes valminud heliinstallatsioon, mida teatud kellaaegadel näitusel kuulata saab.

Teiseks näituse tegemise ajendiks oli pakkuda vaatajale vastukaaluks looduses ja maailmakorras valitsevale pimedale kaamosele midagi helget ja ilusat. Midagi, mis on loodud armastusega ja mida ka hoitakse armastusega.

Olete oodatud!